Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek cukru

Cukrowy skandal w Wielkiej Brytanii

02.04.2015

Dwóch brytyjskich polityków zostało oskarżonych o nielegalne praktyki lobbystyczne między innymi w sektorze cukrowniczym.

Dwóch byłych brytyjskich ministrów spraw zagranicznych zostało oskarżonych o złamanie kodeksu etyki parlamentarnej. Jack Straw i sir Malcolm Rifkind są obecnie brytyjskimi parlamentarzystami. Politycy wpadli za sprawą dziennikarskiej prowokacji gazety „The Telegraph” i kanału telewizyjnego „Channel 4”. Obaj zostali nagrani, jak proponują swoje usługi fikcyjnej firmie chińskiej. W nagraniu powołują się na swoje wcześniej dokonania w podobnych sprawach.

Straw miał powiedzieć, że w 2011 roku firma handlowa ED&F Man zwróciła się do niego z prośbą o pomoc w załatwieniu cukrowego interesu na Ukrainie. Firma chciała sprowadzić na Ukrainę cukier surowy, rafinować go na miejscu, a później wyeksportować. Nie pozwalały na to jednak przepisy. Straw miał polecieć do Kijowa i tam wraz z brytyjskim ambasadorem Ukrainy spotkać się z ówczesnym premierem. Efektem spotkania miała być zmiana prawa korzystna dla ED&F Man.  

Innym razem Straw miał załatwić zmianę unijnego prawa na korzyść ED&F Man. W nagraniu polityk miał powiedzieć, że pojechał do Brukseli, gdzie spotkał się z odpowiednim urzędnikiem na szczeblu dyrektora generalnego w Komisji Europejskiej. Także w tym przypadku efektem miała być zmiana przepisów. Straw określał siebie również jako osobę, która działa „poniżej radarów” i spotykał się z fikcyjnymi chińskimi klientami w swoim parlamentarnym biurze.

Straw oficjalnie zarabia jako konsultant ED&F Man około 60 tysięcy funtów rocznie. Polityk nie przyznaje się do winy, twierdząc, że nie działa poza prawem, a współpracę z firmą wykazał w odpowiednich dokumentach.

Z kolei Rifkind miał proponować swoje usługi lobbytyczne anonimowo w brytyjskim rządzie oraz zapewniać, że ma „przydatne kontakty” wśród brytyjskich ambasadorów na całym świecie. Miał także określić siebie mianem samozatrudnionego, któremu nikt nie płaci pensji, a jako parlamentarzysta rocznie zarabia około 67 tysięcy funtów.  

Do współpracy z fikcyjną firmą chińską nie doszło. Obaj politycy twierdzą, że w nagraniach nie ma nic wstydliwego dla nich. Szczegóły działań Strawa na rzecz ED&F Man nie są znane.

Łukasz Chmielewski FAPA/FAMMU

Słowa kluczowe : Cukierskandal


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009