Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych

DOBRE PROGNOZY ZBIORÓW ZBÓŻ W UE W SEZONIE 2015/16

02.06.2015

Strategie Grains po raz kolejny podwyższyła prognozę unijnych zbiorów zbóż w nadchodzącym sezonie – z wcześniejszych 308,5 mln ton do 310,1 mln ton.  Korekta ta wynika przede wszystkim ze spodziewanego lepszego plonowania po deszczach odnotowanych w większości unijnych krajów w kilku ostatnich tygodniach.

W majowym raporcie francuska firma analityczna Strategie Grains podwyższyła prognozę tegorocznych zbiorów pszenicy miękkiej w UE o 1,2 mln ton do 142,6 mln ton, ze względu na sprzyjające warunki pogodowe dla upraw zbożowych. Pomimo tej dodatniej korekty oczekiwana wysokość produkcji w nadchodzącym sezonie w dalszym ciągu będzie o 4% poniżej rekordu z 2014 roku, wynoszącego 149,3 mln ton. Kwietniowe i majowe deszcze korzystnie wpłynęły na wzrost zbóż w większości unijnych krajów. Wyjątkiem są Hiszpania, Węgry i Chorwacja. W tych trzech krajach występują pewne deficyty wilgotności, które powinny być monitorowane.

Kliknij, żeby powiększyć

Ostatnia korekta odzwierciedla spodziewaną poprawę plonowania pszenicy w Niemczech, Danii, Polsce, Francji, Szwecji oraz w Republice Czech.

Francuscy analitycy podwyższyli również oczekiwane zbiory jęczmienia w UE – o 0,5 mln ton do 58,6 mln ton. Pomimo tej ostatniej korekty, obecne prognozy nadal wskazują na produkcję o 3 mln poniżej zeszłorocznego wyniku.

Natomiast w przypadku kukurydzy prognozy zostały obniżone o 0,6 mln ton do 67,5 mln ton, głównie ze względu na redukcję szacunków areału w kilku unijnych krajach. Prognozowana tegoroczna produkcja kukurydzy w Unii jest o 11% niższa w porównaniu z rekordowymi zbiorami z ubiegłego roku, wynoszącymi 75,5 mln ton.

Warto odnotować, że Strategie Grains prognozuje znaczny spadek eksportu pszenicy miękkiej w nadchodzącym sezonie. Oznacza to wynik sprzedaży o 2,6 mln ton mniejszy niż w poprzednim raporcie i o 3,6 mln ton poniżej spodziewanego wyniku za sezon 2014/15, prognozowanego na 32,2 mln ton. Będzie to spowodowane spodziewaną zwiększoną konkurencją w eksporcie pszenicy ze strony krajów basenu Morza Czarnego. Większość oczekiwanego spadku wywozu ma być udziałem Francji – o 2,1 mln ton. Francuska pszenica konkuruje z dostawami z krajów rejonu Morza Czarnego przede wszystkim o rynki krajów położonych w północnej części Afryki (zwłaszcza o rynek egipski) oraz o rynki azjatyckie. W rezultacie prognozowane zapasy końcowe pszenicy miękkiej w Unii zostały podwyższone o 1,6 mln ton do 17,5 mln ton.

Sezon 2015/16 dla UE zapowiada się jako kolejny sezon nadwyżkowy. Zbiory zbóż będą co prawda niższe w porównaniu do ubiegłorocznych, jednak nadal stosunkowo wysokie. Spadnie eksport (przede wszystkim pszenicy miękkiej), natomiast wzrosnąć mają zapasy. Ceny utrzymywać się będą w dalszym ciągu na niskim poziomie.

Autor: FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009