Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych

ROSJA ZNIOSŁA CŁA W EKSPORCIE PSZENICY

02.06.2015

Począwszy od 15 maja br. Rosja zdecydowała się na zaprzestanie pobierania ceł w eksporcie pszenicy do 1 lipca br., kiedy to ma zacząć obowiązywać nowy system ceł. Jak na razie nie wiadomo jak będzie wyglądał nowy system opłat celnych. Wcześniej zaprezentowano kilka wstępnych koncepcji. Prawdopodobnie będą to cła zmienne uzależnione od poziomu cen.

Klliknij, żeby powiększyć

Od lutego br. do 15 maja br. Rosja stosowała cła w wywozie pszenicy. Wynosiły one co najmniej 35 EUR za tonę (40 USD/tonę) – i składały się z 15% ceny eksportowej pszenicy i dodatkowych 7,5 EUR od każdej tony. Instrument ten został wprowadzony ze względu na wzmożony eksport pszenicy z Rosji wspierany przez słabość rubla.

Tegoroczne prognozy produkcji pszenicy w Rosji są optymistyczne. W majowym raporcie USDA podał prognozę zbiorów w wysokości 53,3 mln ton (59,08 mln ton w sezonie 2014/15). Spodziewany rosyjski eksport pszenicy w przyszłym sezonie jest oceniany na 20 mln ton (21,5 mln ton w kończącym się sezonie). Pomimo oczekiwanego spadku (sezon do sezonu) obie prognozowane wartości są stosunkowo wysokie. W przypadku produkcji byłby to piąty, w przypadku eksportu – trzeci wynik w okresie ostatnich dwóch dekad.

Rosja będzie w nadchodzącym sezonie znaczącym dostawcą pszenicy, co spowoduje zaostrzenie konkurencji w eksporcie. Zniesienie ceł będzie to ułatwiać. Rosjanie planują jednak zabezpieczenie wewnętrznego rynku przed ewentualnym nadmiernym wywozem – najprawdopodobniej w postaci nowego systemu zmiennych ceł – mogącym wystąpić w związku z utrzymującą się słabością rubla, działającą wspierająco na eksport. 

FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009