Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Pozostałe informacje

Ulgi podatkowe pomogą producentom kakao?

08.07.2015

Władze Wybrzeża Kości Słoniowej rozważają zmniejszenie podatków, żeby wesprzeć rodzimy sektor kakao.

Wybrzeże Kości Słoniowej (WKS) jest największym producentem kakao na świecie. Międzynarodowa Organizacja Kakao (ICCO) szacuje, że w sezonie 2014/15 zbiory ziarna w tym kraju wyniosą 1,74 mln ton, co stanowi 42% światowych zbiorów kakao i 58% w Afryce. Przemiał ziarna (grindings) w WKS oszacowany zaś został na 545 tys. ton, co odpowiada 31% krajowych zbiorów i stanowi 65% przemiału ogółem w Afryce oraz 13% światowego. Sytuacja podażowa w tym kraju jest głównym czynnikiem decydującym o światowych cenach kakao.

Władze zapowiedziały, że alokują w rekordowym sezonie 2014/15 połowę zbiorów rodzimym firmom zajmującym się obróbką ziarna. Natomiast od sezonu 2015/16 przywrócone mają być ulgi podatkowe. Działania te mają wesprzeć iworyjski sektor kakao i sprawić, że będzie rozwijał się. W sezonie 2013/14 władze wprowadziły cenę minimalną na ziarno w wysokości 750 franków CFA za kilogram, co zostało dobrze odebrane przez rynek i zachęciło rolników do intensyfikacji upraw. Jednak zniesienie w 2012 roku ulgi w podatku eksportowym na ziarno dotknęło wielu mniejszych uczestników rynku. Ulga wynosiła 75 franków CFA za kilogram dla lokalnych przedsiębiorców.

To właśnie ostrzejsza polityka fiskalna w ostatnich dwóch latach ma być zdaniem Ecobanku główną przyczyna ograniczenia przemiału ziarna w kraju. Firma oszacowała je na 500-540 tys. ton, czyli znacznie poniżej celu założonego przez władze, który wynosi połowę z szacowanej wysokości zbiorów na 1,7 mln ton (przemiał ma być mniejszy od celu o 36-41%). Zdaniem iworyjskich producentów zniesienie ulgi spowodowało, że bardziej opłaca się przetwarzać ziarno w Indonezji i Malezji. Ecobank zauważa też, że bez stabilnej polityki fiskalnej trudno o nowe inwestycje, a to może doprowadzić do stagnacji w sektorze kakao w Wybrzeżu kości Słoniowej. 

W tym afrykańskim kraju swoje zakłady mają globalne koncerny, które zdominowały rynek. Największy udział w branży przemiału ma szwajcarska firma Barry Callebaut (27%), która jest też największym producentem czekolady na świecie. Udział Cargill wynosi 17%, ADM 12%, a Cemoi i Olam po 10%.

Łukasz Chmielewski FAPA/FAMMU


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009