Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek cukru

Brazylijskie cukrownie bankrutują

08.07.2015

Niskie ceny i wysoka podaż cukru na świecie sprawiły, że w Brazylii, która jest jego największym producentem, rośnie liczba bankrutujących cukrowni.

Brazylijski związek sektora cukrowniczego w rejonie środkowo-południowym kraju (UNICA) oszacował, że w sezonie 2015/16 (kwiecień/marzec) 10 cukrowni w Brazylii zostanie zamkniętych. Powodem zaprzestania produkcji jest brak pieniędzy na dalszą działalność lub strategiczna decyzja dużego koncernu, który w celu optymalizacji kosztów operacyjnych zamyka mniejsze i starsze cukrownie. Według danych związku, obecnie w Brazylii wobec 67 cukrowni toczy się postepowanie o bankructwie. Natomiast od 2008 roku zamknięto w Brazylii 80 cukrowni, a w ciągu roku ma zostać zlikwidowane wspomniane 10 kolejnych zakładów.

Powodem problemów brazylijskiego sektora cukrowniczego są niskie ceny cukru i bioetanolu. W pierwszej połowie 2015 roku notowania cukru na największych giełdach (w Nowym Jorku i Londynie) były najniższe od sześciu i pół roku. Na początku 2015 roku notowania etanolu były zaś najniższe od dekady. Niskie ceny sprawiały, że zakłady musiały pracować ze stratą, co doprowadziło do powstania długów. W Brazylii trzcina cukrowa jest surowcem do produkcji cukru i etanolu, który wykorzystywany jest przede wszystkim na cele paliwowe. Większość zakładów ma dwie linie produkcyjne i zajmuje się zarówno wytwarzaniem cukru jak i paliwa.

UNICA szacuje, że brazylijski sektor cukrowniczy i bioetanolu jest zadłużony na blisko 70 miliardów realów brazylijskich (około 23 miliardów dolarów amerykańskich). Z danych zebranych od 155 brazylijskich zakładów wynika, że 15% dochodów firm z tej branży przeznaczane było w sezonie 2013/14 na spłatę zadłużenia. W ponad 1/4 przedsiębiorstw na obsługę długu przeznaczono 20% zarobków.

Jak do tej pory problemy finansowe sektora cukrowniczego i bioetanolu nie doprowadziły jednak do trwałego ograniczenia upraw trzciny cukrowej i produkcji cukru i bioetanolu. Spadek w sezonie 2013/14 to skutek suszy, ale już głęboka korekta w sezonie 2011/12 spowodowana była nie tylko niekorzystnymi warunkami pogodowymi, ale także spadkiem zużycia nawozów i ograniczeniem odmładzania plantacji (trzcina cukrowa jest rośliną wielosezonową, ale trzeba odmładzać plantacje, żeby optymalizować plonowanie). UNICA zauważa, że obecnie znów może wystąpić podobny problem, bo brakuje środków na inwestycje. Dlatego też plantacje starzeją się. Potwierdzeniem tego mogą być wyniki plonowania: w 2009 roku wyniosło ono średnio 88 kg/ha, w 2014 roku spadło do 74 kg/ha.

Brazylia jest największym na świecie producentem i eksporterem cukru.

Łukasz Chmielewski FAPA/FAMMU

Słowa kluczowe : CukierBrazyliabankructwocukrownie


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009