Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych

Bilans zbóż w 2015/16 będzie nadal w miarę komfortowy

22.10.2015

Według FAO, światowy bilans zbożowy w sezonie 2015/16 najprawdopodobniej pozostanie w miarę komfortowy. Co prawda odnotowuje się gorsze zbiory niż sezon wcześniej, jednak dzięki wysokim zapasom początkowym podaż zbóż będzie w dalszym ciągu na wysokim poziomie. Na koniec sezonu spodziewane jest tylko niewielkie obniżenie poziomu globalnych rezerw zbożowych.

W październikowym raporcie FAO oszacowało tegoroczne zbiory zbóż w skali świata na 2 534 mln ton, tj. o 6 mln ton mniej w porównaniu do poprzedniego raportu i jednocześnie o 24 mln ton (0.9%) poniżej rekordu z 2014 roku. Ostatnia korekta wysokości światowej produkcji uwzględnia przede wszystkim spodziewany spadek zbiorów zbóż paszowych  o około 5 mln ton (głównie w USA i UE) do 1 306 mln ton. Jest to o 1,8% mniej w porównaniu do rekordowo wysokich zbiorów w 2014 roku. Zrewidowano również wcześniejszą prognozę zbiorów ryżu – o blisko 8 mln ton do 493 mln ton. Oznaczałoby to poziom produkcji o 1,9 mln ton (albo 0,4%) niższy w porównaniu z zeszłym rokiem. Natomiast szacunek globalnej produkcji pszenicy został skorygowany w górę - o 6,4 mln ton do 735 mln ton (o 0,3% więcej niż w ubiegłym roku). Na korektę złożyły się przede wszystkim lepsze rezultaty w produkcji pszenicy w Chinach i Unii Europejskiej.

Światowe zużycie zbóż w sezonie 2015/16 jest obecnie prognozowane na 2 530 mln ton, tj. o 6 mln ton mniej w porównaniu z poprzednią prognozą, w dalszym ciągu jednak o 1,2% (31 mln ton) powyżej wyniku z poprzedniego sezonu. Ostatnia korekta zużycia uwzględnia przede wszystkim spadek konsumpcji ryżu. Całkowite zużycie zbóż na cele konsumpcyjne jest prognozowane w wysokości 1 097 mln ton, tj. o 21% mniej niż w poprzedniej prognozie, jednak nadal o 1,1% więcej niż w sezonie 2014/15. Zużycie na cele paszowe oceniane jest na 904 mln ton, tj. o 6,4 mln ton więcej niż w poprzednim raporcie i o 1,8% powyżej wyniku z poprzedniego sezonu. Wzrost ten jest odzwierciedleniem oczekiwanego zwiększonego zużycia na te cele w Chinach, Kanadzie i UE. Globalne zużycie na cele przemysłowe (w tym na produkcję etanolu, skrobi i piwa) ma nieznacznie wzrosnąć, ze względu na spodziewane bliskie stagnacji zużycie do produkcji biopaliw. 

W najnowszym raporcie FAO obniżyło prognozę globalnych zapasów końcowych zbóż ogółem  – o 5,4 mln ton do 638 mln ton. Oznaczałoby to spadek zapasów na koniec sezonu 2015/16 o 4 mln ton w porównaniu do ich poziomu początkowego. W konsekwencji wskaźnik zapasów do zużycia (stock-to-use ratio) nieznacznie się obniży – z 25,4 % w sezonie 2014/15 do 24,8%.

Zapasy zbóż paszowych na koniec sezonu są prognozowane na 267,6 mln ton, marginalnie mniej (1,6 mln ton) w porównaniu z wyjątkowo wysokim poziomem w 2014 roku. W znacznie większym stopniu zmniejszyć się mają zapasy ryżu – o 6 mln ton (sezon do sezonu) do 164,3 mln ton.

W odróżnieniu od ryżu i zbóż paszowych światowe zapasy końcowe pszenicy mają się zwiększyć do 206 mln ton, tj. o 4 mln ton więcej w porównaniu z poprzednim raportem i o 3 mln ton więcej niż na początku bieżącego sezonu.

W sezonie 2015/16 światowy handel zbożami jest prognozowany na blisko 364 mln ton, tj. o 3,3 mln ton więcej niż w poprzednim raporcie, w dalszym ciągu jednak o 11 mln ton (2,9%) poniżej rekordu z sezonu 2014/15. Korekta ta odzwierciedla spodziewany znaczny spadek eksportu pszenicy i zbóż paszowych, które to nie do końca zostaną zrównoważone przez oczekiwany wzrost sprzedaży zagranicznej ryżu. Międzynarodowy handel pszenicą w sezonie 2015/16 jest oceniany na 150 mln ton, tj. o 5 mln ton mniej niż w sezonie 2014/15. Będzie to związane z mniejszym importem ze strony Maroko i niektórych krajów azjatyckich, który to nie zostanie w pełni zrównoważony przez wzrost zakupów dokonanych przez innych odbiorów. Całkowity światowy handel zbożami paszowymi jest prognozowany na 169 mln ton, również o 6 mln ton mniej niż w zeszłym sezonie handlowym, głównie ze względu na mniejszy import zrealizowany przez Meksyk i kraje azjatyckie.

W przypadku ryżu  międzynarodowy handel w 2016 roku (styczeń/grudzień) jest oceniany na 45 mln ton, tj. o 1 mln ton (lub 2,2%) więcej niż sezon wcześniej i o blisko 3 mln ton powyżej wrześniowej prognozy.

Szacunki FAO potwierdzają wysoką podaż na rynku zbożowym w sezonie 2015/16.  Dzięki obfitym zapasom bilans zbóż na świecie pozostanie w dalszym ciągu komfortowy, a większość czynników przemawia za utrzymywaniem się ich notowań  na niskim poziomie.

Autor: Maria Kosewska (FAMMU/FAPA) 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009