Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mleka i produktów mleczarskich

Stabilna produkcja serów w UE, ale znaczna zniżka w eksporcie poza Wspólnotę

12.11.2015

Po zaobserwowanej w 2014 roku zwyżce produkcji serów w UE, 2015 rok przyniósł stabilizację. Po pierwszych 8 miesiącach wytworzono niespełna 5,81 mln ton serów, zaledwie o 0,5% więcej niż w okresie porównaw­czym. Stało się tak w dużej mierze przez to, że Francja i Włochy, drugi i trzeci wytwórca omawianych artykułów, zmniejszyli wolu­men kolejno o 1,9%, i 3,7%, a zniżki te zrekompensowane zostały przez wzrost produkcji w Niemczech (+0,6%), Holandii (+6,9%) i Polsce (+1,3%). Na skutek mniejszej dynamiki wzrostu produkcji, Polska nieco oddaliła się od Holandii i pozostała piątym krajem w UE pod względem wielkości produkcji serów. Wśród wiodących krajów wytwarzających te wyroby największą dynamiką wzrostu cieszy się właśnie Holandia.

Według danych Komisji Europejskiej, eksport serów do krajów trzecich zmniejszył się w 2014 roku o 8% i osiągnął poziom 727,3 tys. ton. Ten negatywny trend utrzymuje się w 2015 roku, i po 8 miesiącach bieżącego roku ze Wspólnoty wysłano do krajów trzecich niespełna 460,5 tys. ton serów, o ponad 8% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Eksport zmalał pomimo tego, że wywóz serów z wiodących pod tym względem państw UE był wyższy niż przed rokiem. W przypadku Holandii odnotowano 3% zwyżkę do 87,7 tys. ton, wywóz z Francji wzrósł o 3,6% do 70 tys. ton, a eksport z Niemiec zwiększył się o 0,6% do 61,4 tys. ton. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku względem analogicznego okresu 2014 r. odnotowano natomiast 32,6% spadek wywozu serów poza kraje UE z Polski, głwnie na skutek rosyjskiego embargo, które wymusiło przekierowanie części serów, które trafiały wcześniej na rynek rosyjski (główny kierunek wywozu w I połowie 2014 r.) na rynki innych krajów UE. Dynamiczne zniżki eksportu serów poza UE odnotowano także w przypadku Finlandii, Danii i Litwy.

Import serów do Unii jest ponad jedenastoipółkrotnie mniejszy niż eksport. Po 8 miesiącach br. był on niższy o 27% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i osiągnął poziom 39,8 tys. ton. Standardowo sery sprowadzano głównie do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Włoch, mniejsze ilości do Francji i Austrii, a także do Belgii

Adam Bugała FAMMU/FAPA

Słowa kluczowe : mlekoseryeksportUEprodukcja


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009