Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek cukru

Rosja ogranicza import cukru

03.12.2015

Wyższa produkcja cukru w Rosji ponownie przybliża ten kraj do samowystarczalności w sektorze cukrowniczym. Import ciągle jest jednak istotny dla zaopatrzenia krajowego rynku.

Po sezonie 2011/12, kiedy produkcja w Rosji wyniosła rekordowe 5,1 mln ton, wydawało się, że kraj ten z największego na świecie importera cukru może stać się nawet jego eksporterem netto. W kolejnych latach produkcja bywała jednak nawet o 700 tys. ton niższa od tego wyniku, ale Rosja przestała importować tak dużo cukru, jak miało to miejsce w pierwszej dekadzie XXI wieku. Ostatnie dwa lata przyniosły powolną odbudowę produkcji cukru, na co w dużej mierze wpłynęło powiększanie areału buraków cukrowych, których powierzchnię upraw w 2015 roku oszacowano na ponad 990 tys. hektarów. Udział importowanego cukru w spożyciu obniżył się o połowę do około 20%.

Amerykańskie ministerstwo rolnictwa (USDA) szacuje, że produkcja cukru w 2015 roku w Rosji wzrośnie do 4,7 mln ton, analitycy z australijskiej firmy Green Pool oczekują produkcji rzędu 4,85 mln ton. Amerykanie prognozują spożycie na poziomie 5,8 mln ton w sezonie 2015/16. Australijczycy zakładają, że import cukru surowego w sezonie 2015/16 zmniejszy się z 631 tys. ton do 450 tys. ton. Oznacza to spadek aż o 29% w skali roku. USDA oczekuje zaś nieco wyższego importu niż przed rokiem.

Obie prognozy mogą okazać się nietrafione, bo w ostatnich miesiącach 2015 roku karty rozdaje w Rosji pogoda. Temperatura jest wyjątkowo niska. Mróz nie przeszkadza burakom cukrowym, ale odwilże mogą być bardzo destruktywne dla jakości korzeni i zawartości cukru w nich. Gdyby taki scenariusz potwierdził się, to produkcja byłaby mniejsza, niż początkowo oczekiwano. Green Pool ocenia, że nawet przy pewnych stratach, które są nieuniknione w obecnej sytuacji pogodowej, zbiory buraków cukrowych i produkcja cukru w Rosji będą bardzo dobre, co będzie musiało skutkować ograniczeniem importu.    

Czynnikiem sprzyjającym importowi mogą być relatywnie wysokie ceny cukru w Rosji. Według rosyjskiego instytutu rynków rolnych (IKAR) w połowie listopada tona cukru w Rosji kosztowała około 600 USD, a ceny wykazywały trend spadkowy. Notowania giełdowe białego cukru w Londynie były wówczas o połowę niższe, ale należy do nich doliczyć transport, cła, ubezpieczenie itd. Przeciwko importowi przemawia zaś sytuacja kursowa. Na skutek konfliktu ukraińskiego rubel mocno stracił wobec dolara, w którym zwykle rozliczane są transakcje na globalnym rynku cukru. Słaby rubel podnosi koszt importu i sprawia, że importowany cukier jest droższy.  

Łukasz Chmielewski FAPA/FAMMU

 

Słowa kluczowe : cukierRosjaimportsamowystarczalność


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009