Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW - www.ksow.pl

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek mleka i produktów mleczarskich

Wzrost wolumenu handlu artykułami mleczarskimi w 2015 roku

22.12.2015

Najnowsze prognozy FAO zakładają, że wolumen handlu artykułami mleczarskimi w 2015 roku będzie o 2,7% większy niż w 2014 r. i osiągnie poziom 74 mln ton w ekwiwalencie mleka. Głównymi eksporterami w dalszym ciągu pozostawać będą Nowa Zelandia i Unia Europejska, te dwa regiony odpowiedzialne są za ok. 52% światowego handlu. Zarówno UE, jak i Nowa Zelandia w 2015 roku zwiększą eksport artykułów mleczarskich. Także USA z 14% udziałem w światowym rynku zwiększy wielkość wysyłek, kontynuując tym samym zwyżki sprzedaży obserwowane od 2013 roku. Pomimo osłabienia wzrostu zapotrzebowania na artykuły mleczarskie od drugiego kwartału 2014 roku, Azja pozostaje głównym regionem rosnącego popytu, ze spodziewanymi znacznie mniej dynamicznymi niż w poprzednich latach zwyżkami importu w Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Malezji, Wietnamie, Filipinach, Tajlandii i Omanie. W innych regionach, jak Singapur, Japonia i Korea południowa przewidywana jest stabilizacja, a w niektórych przypadkach nawet zniżki importu artykułów mleczarskich. Spadki światowych cen przetworów mlecznych stymulują wzrost popytu importowego w Afryce, po tym jak w ostatnich latach notowane były tu spadki. Główni importerzy w tym regionie, którzy mogą zwiększyć zapotrzebowanie na produkty mleczarskie to Algieria, Egipt i Nigeria. Natomiast rosnąca produkcja w Ameryce Łacińskiej może zastąpić import w Meksyku, Brazylii i Wenezueli. W związku z wprowadzonym w sierpniu 2014 r. przez Rosję embargiem na przywóz artykułów mleczarskich z Australii, Kanady Unii Europejskiej, Norwegii i USA import do tego kraju może spaść dynamicznie kolejny rok z rzędu. Spośród krajów nie objętych zakazem, tylko Nowa Zelandia byłaby w stanie zrekompensować niedobór artykułów mleczarskich w Rosji.

Analitycy FAO oczekują, że szczególnie dotknięty zakazem będzie światowy handel serami, chociaż obserwowane ostatnio spadki cen mogą zachęcać do zakupu nadwyżek produkcji.

Adam Bugała FAMMU/FAPA na podstawie danych FAO

Słowa kluczowe : mlekoUEhandel zagranicznyeksport


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009