|

Koła gospodyń wiejskich w walce z Covid-19

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zachęca koła gospodyń wiejskich do organizowania wydarzeń służących szerzeniu informacji oraz zachęcaniu do walki z pandemią. Koła gotowe podjąć się organizacji spotkań wspierających lokalne społeczności w zakresie dostępności do szczepień, oprócz otrzymania ośmiu tysięcy złotych za jedno wydarzenie (maksymalnie trzy), walczyć będą także o otrzymanie premii zależnych od wyników, z czego najwyższa to 100 tysięcy złotych.

 Aby zorganizować wydarzenie, należy:

 • przeprowadzić kampanię informacyjną w lokalnych mediach, mediach społecznościowych lub za pośrednictwem ogłoszeń o wydarzeniu;
 • zapewnić uczestnikom możliwość szczepienia po raz pierwszy. Na podstawie umowy zawartej z punktem szczepień, działać przez co najmniej pięć godzin;
 • w przypadku szczepionek dwudawkowych, zapewnić szczepienia drugą dawką, najlepiej w tej samej lokalizacji;
 • zrealizować przedsięwzięcie do końca września;
 • przedłożyć sprawozdanie z realizacji przedsięwzięcia w terminie 30 dni od jego zakończenia.

Jak podają dane płynące z Ministerstwa Zdrowia, aktualny (na 12.07) odsetek polaków zaszczepionych przynajmniej jedną dawką wynosi 45,53 procent. Odsetek zaszczepionych dwiema dawkami to 37 procent całego społeczeństwa. Do dzisiaj, dostarczono do Polski 40 832 480 szczepionek z czego do punktów szczepień trafiło 34 517 410 dawek. Średnia liczba szczepień przeciwko Covid-19 z ostatnich siedmiu dni wynosi około 215 tys. dziennie.

Wydarzeniu muszą towarzyszyć przynajmniej trzy, spośród następujących aktywności:

 1. oprawa muzyczna;
 2. występy artystyczne;
 3. strefa gastronomiczna;
 4. pokazy ratownictwa medycznego;
 5. strefa dla dzieci;
 6. zawody sportowe;
 7. ekspozycja i degustacja wyrobów kół gospodyń wiejskich;
 8. pokazy rękodzieła ludowego;
 9. warsztaty i szkolenia;
 10. upominki dla osób zaszczepionych w trakcie wydarzenia.

Koła włączające się w organizację akcji promocyjnej (-ych) mogą otrzymać premię zależną od wyników, jeśli tylko, co najmniej stu uczestników wydarzenia zostanie zaszczepionych pierwszą dawką. Stawka pomocy wynosi 15 złotych za zaszczepioną osobę w wieku do 60 lat lub 30 złotych za osobę powyżej 60 roku życia.

Poza tym, wydarzenia podczas których zaszczepionych zostało najwięcej uczestników, kwalifikowały się będą do dodatkowej, zdecydowanie wyższej premii. Im więcej zaszczepionych osób, tym wyższe miejsce na drodze do nagród:

 • Pierwsze miejsce: 100 tysięcy złotych.
 • Miejsca drugie i trzecie: 50 tysięcy złotych.
 • Miejsca od czwartego do dziesiątego: 25 tysięcy złotych.
 • Miejsca od jedenastego do setnego: 10 tysięcy złotych.
 • Miejsca od sto pierwszego do tysięcznego: 1 tysiąc złotych.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę ARiMR.