|

Kolejne wydanie poradnika antykryzysowego

Polecamy lekturę poradnika antykryzysowego dla obszarów wiejskich, który od początku pandemii wydaje  Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Przedstawiane są w nim bieżące regulacje, rekomendacje i akcje, łagodzące skutki pandemii COVID-19 dla gospodarki wiejskiej i wiejskich gospodarstw domowych.

Regulacje

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 25 kwietnia 2021

W związku z pandemią COVID-19 rodzice i opiekunowie są uprawnieni do dodatkowego zasiłku na opiekę nad dziećmi do lat 8 oraz dziećmi niepełnosprawnymi do 24 lat. Okres wypłaty zasiłku, zarówno dla ubezpieczonych w ZUS, jak w KRUS obowiązuje do 25 kwietnia br.

Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – pożyczki dla turystyki

Firmy dotknięte trudną sytuacja związaną z pandemią COVID-19, mogą skorzystać z korzystniejszych warunków pożyczek z projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia -  Turystyka. Pożyczka może zostać przeznaczona m.in. na inwestycje w obiekty noclegowe, gastronomiczne, infrastrukturę rekreacyjno-sportową i uzdrowiskową, tworzenie parków tematycznych czy produkcję i sprzedaż ekologicznej żywności, produktów regionalnych i tradycyjnych.

Unijne wytyczne BHP w czasie pandemii

W warunkach zagrożenia COVID-19 jednym z kluczowych wyzwań jest zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP) może w praktyczny sposób pomóc w dostosowaniu pracy do nowych okoliczności oraz przyczyniać się do ograniczenia rozprzestrzeniania COVID‑19. Wspierając w tym zakresie unijnych pracodawców i pracowników, Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) zaktualizowała wydane w kwietniu 2020 r. unijne wytyczne: „COVID-19 - Powrót do miejsca zatrudnienia — dostosowywanie środowiska pracy i ochrona pracowników".

Rekomendacje

Profesjonalizm i bezpieczeństwo podstawą oferty turystyki wiejskiej w dobie pandemii

Pandemia koronawirusa ma dwojakie konsekwencje dla obiektów agroturystycznych. Z jednej strony powoduje dużo większe zainteresowanie wypoczynkiem na wsi, z drugiej strony niesie za sobą wyzwania dla osób prowadzących taką działalność.  W związku z powyższym Polska Federacja Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne" przy wsparciu finansowym Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, realizuje projekt, który ma na celu poprawę, jakości świadczonych usług turystycznych na wsi i zwiększeniu bezpieczeństwa zdrowotnego.

Bezpieczeństwo produkcji żywności w małych zakładach przetwórczych -  studia podyplomowe

Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie prowadzi nabór na dwusemestralne studia podyplomowe pt: „Bezpieczeństwo zdrowotne produkcji żywności w gospodarstwach rolniczych i małych zakładach przetwórczych". Studia przeznaczone są dla absolwentów studiów I i II stopnia, głównie dla pracowników i doradców ODR oraz rolników.

Konkurs „Po pierwsze Rodzina!"

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej otwiera drugą edycję konkursu „Po pierwsze Rodzina!". To projekt, w ramach, którego organizacje z trzeciego sektora mogą uzyskać łącznie do 8,4 miliona zł na realizację projektów tworzących przyjazne otoczenie dla rodziny. Nabór wniosków trwa do 30 kwietnia br.

Akcje

#wybieramPOLSKIEjabłka

Gra mobilna „Ninja z sadu" zachęca dzieci do jedzenia jabłek!  Gra w bardzo prosty sposób,  w formie zabawy przekazuje ciekawostki i nieoczywiste informacje na temat jabłek. Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Sady Grójeckie ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Gra jest dostępna w sklepie Google Play.