|

Nowe filmy na Videosfera Agro!

Zapraszamy do obejrzenia serii filmów, które powstały w ramach projektu „Videosfera Agro” – Platforma informacyjna upowszechniająca innowacyjne i dobre praktyki w rolnictwie na terenie Polski, którego celem jest wsparcie wdrażania innowacji w polskim rolnictwie poprzez upowszechnianie wiedzy na temat  dobrych praktyk i nowoczesnych rozwiązań stosowanych w polskim rolnictwie (już funkcjonujących i sprawdzonych jako skuteczne). 

Projekt realizowany jest przez  Południową Oficynę Wydawniczą Sp. z o.o. przy zaangażowaniu merytorycznym dodatkowego partnera Fundacji „W Dobrą Stronę” - dowiedz się więcej

Sprawdzone odmiany dobrze plonują - obejrzyj

Dr Tomasz Lenartowicz, kierownik Pracowni WGO Roślin Okopowych i Kukurydzy w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej opowiada o postępie genetycznym, jaki zachodzi przy produkcji nowych odmian ziemniaków oraz o konieczności stosowania kwalifikowanego materiału siewnego. Analizuje sytuację na rynku odmian skrobiowych, jadalnych i tych przeznaczonych na frytki. O wymaganiach dla tych ostatnich mówi Stefan Jankowiak – specjalista z gospodarstwa JAGROL. W gospodarstwie trwa zbiór ziemniaków z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii.

Temat filmu to: Korzyści dla rolnika i środowiska wynikające z zakupu odpowiedniej odmiany ziemniaków. Opracowano go w ramach cyklu: Ziemniaki - ograniczanie ryzyka niepowodzenia produkcji tej rośliny poprzez stawianie na właściwe odmiany i sięganie po kwalifikowany materiał siewny

Polskie ziemniaki smakują najbardziej - obejrzyj

Łukasz Nowakowski, rolnik z miejscowości Orzeszkowo k. Środy Wlkp uprawia na 120 ha ziemniaki jadalne, które trafiają do marketów. Stawia przede wszystkim na polskie odmiany, bo one - jak przekonuje - smakują najbardziej. Bazuje na sadzeniakach - Lord i Denar (bardzo wczesne), Michalina (wczesna), a także Jurek (odmiana średniowczesna). O tym, jak dobrać odmiany do warunków klimatycznych i glebowych oraz jak przebiega hodowla nowych odmian opowiada Marcin Piekarski – specjalista z HZ Zamarte.

Temat filmu to: Wysokie plony dzięki zasadzeniu odpowiednich odmian - wizyta w gospodarstwie rolnym produkującym odmiany jadalne ziemniaków. Opracowano go w ramach cyklu: Ziemniaki - ograniczanie ryzyka niepowodzenia produkcji tej rośliny poprzez stawianie na właściwe odmiany i sięganie po kwalifikowany materiał siewny

Oszczędzają 100 tys. zł rocznie dzięki nawigacji - obejrzyj

Gospodarstwo państwa Boruckich prowadzi uprawę rzepaku, pszenicy i ziemniaków na areale 1700 ha. Posiadają 13 nowoczesnych ciągników rolniczych. Większość z nich wyposażonych w nawigację. Pierwsze nadajniki zwróciły się w niecały rok. Akcja żniwna dzięki nowym technologiom przebiega sprawnie i daje duże oszczędności.

Temat filmu to: Nawigacje satelitarne w praktyce – wizyta w gospodarstwie produkującym zboża. Opracowano go w ramach cyklu: Rolnictwo precyzyjne z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej

Energią z biogazowni ogrzewa całą wioskę - obejrzyj

Remigiusz Darmach prowadzi gospodarstwo rolne o profilu roślinno-zwierzęcym zlokalizowane w osadzie Sieńsk, w województwie lubuskim. Rolnik uprawia 800 ha i utrzymuje stado 120 krów mlecznych. Darmach jest także właścicielem biogazowni, której budowa pochłonęła ok. 6 milionów złotych. Częścią produkowanego ciepła ogrzewane są domy mieszkańców osady.

Temat filmu to: Odnawialne źródła energii w rolnictwie – pokaz praktyczny w gospodarstwie korzystającym z biogazowni. Opracowano go w ramach cyklu: Odnawialne źródła energii w rolnictwie

Hybrydy dobrze się spisują - obejrzyj

Postawili na postęp genetyczny.  Prowadzą poletka doświadczalne. Na swoich polach uprawiają rzepaki hybrydowe (mieszańce). Mowa o dwóch doświadczonych rolnikach - Gwidonie Bembiście, który gospodarzy na areale 330 ha w miejscowości Małocin nieopodal Nakła nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie) oraz Jerzym Poczcie, który posiada ok. 290 gospodarstwo w okolicach Jarocina - Wilczyńcu i Dobrzycy (woj. wielkopolskie).

Temat filmu to: Wysokie plony dzięki zasianiu odpowiednich odmian - wizyta w gospodarstwie rolnym produkującym rzepak - odmiany mieszańcowe. Opracowano go w ramach cyklu: Rzepak - dobór odpowiednich odmian i korzystanie z kwalifikowanego materiału siewnego pierwszym krokiem do sukcesu w uprawie tej rośliny.

Strażacy i inspektorzy sprawdzają gospodarstwa - obejrzyj

O zachowywaniu zasad bezpiecznej pracy przypomina rolnikom podczas specjalnych wizytacji m.in. straż pożarna, Państwowa Inspekcja Pracy oraz KRUS. Specjaliści z tych jednostek odwiedzają w czasie żniw gospodarstwo Michała Nowaczyka ze Strzydzewa (gm. Czermin, Wielkopolska), które zdobyło pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie zorganizowanym przez KRUS pod hasłem "Bezpieczne gospodarstwo rolne".

Temat filmu to: Bezpieczeństwo podczas żniw. Wizyta w gospodarstwie podczas zbioru zbóż. Porady specjalisty z zakresu przeciwpożarowego (Państwowa Straż Pożarna). Opracowano go w ramach cyklu: Bezpieczeństwo w rolnictwie. Korzystanie z nowoczesnych maszyn, innowacyjnych środków do produkcji, systemów i materiałów używanych w rolnictwie w bezpieczny sposób.