Biblioteka

MRiRW, 2025

Dobre praktyki mające wpływ na rozwój obszarów wiejskich. Przykłady operacji zrealizowanych w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Piąta edycja publikacji, która szczegółowo opisuje przedsięwzięcia i projekty zrealizowane w ramach planu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w 2022 roku, będące konkretnymi przykładami działań w perspektywie na lata 2022-2023.

MRiRW, 2025

Instrumenty finansowe w ramach Wspólnej Polityki Rolnej

Oferta wsparcia w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz przykłady zrealizowanych inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

MRiRW, 2024

Interwencje PS WPR 2023-2027

Do pobrania (.zip) ulotki informacyjne opracowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące interwencji Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027:

  • I.13.2 Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych
  • I.10.2 Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energentycznej
  • I.10.3 Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF
  • I.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu
  • I.10.5 Rozwój małych gospodarstw
  • I.10.8 Scalanie gruntów wraz z zagospodarowaniem poscaleniowym
  • I.13.1 LEADER
  • I.10.1.1. Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacje)
ROZWIŃ ZWIŃ
CDR w Brwinowie O/Kraków, 2023

Hodowla zwierząt gospodarskich w celu prowadzenia terapii z udziałem zwierząt. Instrukcje wdrożeniowe

Publikacja dostarcza kompleksowej i profesjonalnej wiedzy na temat hodowli i wykorzystania zwierząt gospodarskich w celach terapeutycznych, uwzględniając aspekty biologiczne, praktyczne i prawne.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie we współpracy z Piotrem Budziszewskim, 2024

Miód bez tajemnic. Praktyczny poradnik stosowania produktów pszczelich

Publikacja Miód bez tajemnic. Praktyczny poradnik stosowania produktów pszczelich wyjaśnia jak wiele mają nam zaoferowania pszczoły oraz jak naprawdę działa miód. W dokumencie wskazano prawdy i mity o miodzie, a także zaprezentowano przepisy kulinarne z wykorzystaniem miodu, zebrane od nieocenionych Kół Gospodyń Wiejskich z Mazowsza.

I. Ryć, CDR O/Warszawa, 2024

Kobiece oblicze rolnictwa

W broszurze wskazano przykłady inspirujących historii i ścieżek rozwoju kobiet, które przekształcają swoje pasje, wiedzę i kompetencje w wartościowe przedsięwzięcia rolnicze. To opowieści o determinacji, odwadze i sukcesach, które warto poznać. To również klucz do zrozumienia, jak często niewykorzystany potencjał tkwi po kobiecej stronie polskiej wsi.

Praca zbiorowa pod redakcją Grzegorza Huberta Gereka, Piotra Marca i Justyny Dyśko, 2023

Chleb na zakwasie — Przewodnik dla piekarzy domowych

Zapach i smak świeżego chleba nie musi być rzadkością i rarytasem z porannie odwiedzonych piekarni. A chlebów są setki rodzajów i wiele z nich można samemu wypiekać w domowych warunkach. O tych rodzajach chlebów i sposobów ich wytwarzania, co to zakwas i jak go zrobić własnoręcznie — mówi najnowsze wydawnictwo BR KSOW w województwie mazowieckim — Chleb na zakwasie - Przewodnik dla piekarzy domowych.

Uniwersytet Rolniczy im Hugona Kołłątaja w Krakowie, 2023

Koła Gospodyń Wiejskich jako kreatorzy przedsiębiorczości wiejskiej

Przewodnik zawiera materiały dotyczące uwarunkowań prawnych, administracyjnych i organizacyjnych dotyczących sieciowania KGW oraz zawiązywania partnerstw międzysektorowych w ramach klastra społecznego. Zachęcamy do lektury niniejszego przewodnika i życzymy sukcesów w podejmowaniu działań zwiększających efektywność, potencjał i skoordynowanie działalności dynamicznie rozwijających się organizacji kobiecych na wsi, jakimi są KGW.

Praca zbiorowa pod redakcją dr inż. Pawła Radomskiego, dr Krzysztofa Dudy, 2023

Dziedzictwo kulinarne polskich ras rodzimych

Publikacja podzielona jest na dwie części: część pierwsza zawiera krótkie charakterystyki ras rodzimych zwierząt gospodarskich hodowanych w Polsce wraz z przedstawieniem jakości surowców i produktów od nich pochodzących. Druga część to przedstawienie produktów i potraw z ras rodzimych ze wskazaniem historii ich wytwarzania oraz miejsc, w których są obecnie dostępne, porady kulinarne i przepisy na potrawy lub produkty.

I.Ryć, CDR O/Warszawa, 2022

Kobiety zmieniające polskie rolnictwo

Coraz więcej kobiet angażuje się zawodowo i osobiście w różne formy działalności na rzecz polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich. Broszura stanowi jedynie nieduży wycinek z aktywności kobiet działających w rolnictwie, w tym w ramach Sieci SIR oraz w realizacji projektów z wielopodmiotowymi partnerstwami. Śmiało można stwierdzić, że podejmując takie wyzwania, kobiety wyznaczają nowe trendy i podnoszą znacząco jakość tego, co robią. 

Wyświetlanie rezultatów od 1 do 10 z 267