Biblioteka
POLECANE PUBLIKACJE
Badanie sieci współpracy na obszarach wiejskich
Raport podsumowujący badanie zrealizowane dla Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, dotyczące działających na obszarach wiejskich sieci wymiany informacji i współpracy.
Podstawowym wnioskiem z badania, które w sposób zasadniczy determinuje odpowiedź na pytanie o potrzeby sieci współpracy czy sposoby ich wsparcia, jest konstatacja, że są one zróżnicowane pod względem kluczowych charakterystyk, obejmujących ich sposoby organizacji i działania, przy jednoczesnym braniu pod uwagę ich kondycji i sposobu myślenia ich przedstawicieli o przyszłości i/lub rozwoju sieci.
W wyniku analizy dostępnych źródeł dotyczących sieci współpracy na wsi opisano 24 z nich, działających na poziomie ponadlokalnym. Następnie wybrano 12, z których przedstawicielami przeprowadzono 22 wywiady pogłębione.
Publikacja ta, ponadto opisuje aspekty wpływające na kondycję sieci i wnioski z badania.
Agroturystyka. Od pomysłu do polubień
Publikacja stara się odpowiedzieć na pytania Jak sprawić, by biznes turystyczny na obszarach wiejskich przyciągał rzesze nowych klientów? W co inwestować? Jakich użyć narzędzi promocyjnych? Z kim podejmować współpracę? Jak stworzyć ofertę, która trafi w oczekiwania konkretnych grup turystów?.
Zgodnie z tym, co przeczytamy we wstępie do opracowania:
[...]
Znaleźć tu można bowiem treści, z których inspiracje czerpać mogą osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne, przedsiębiorcy dużych obiektów turystycznych, samorządowcy odpowiedzialni za rozwój turystyczny gmin i powiatów, a nawet osoby dopiero rozważające inwestycję w turystykę poza miastem.
European structural measures for mountain farming in the context of domestic needs and expectations
Rozwój górskich i podgórskich terenów wiejskich w oparciu o potencjał obszaru i produkty markowe – analiza dobrych przykładów przedsiębiorczości
Zapraszamy do zapoznania się z (...) opracowaniem, w którym przeanalizowano uwarunkowania i kierunki rozwoju górskich i podgórskich terenów wiejskich w oparciu o potencjał obszaru i przedsiębiorcze działania mieszkańców. Głównym celem naukowym pracy jest identyfikacja kluczowych czynników sukcesu działalności przedsiębiorczej prowadzonej w wiejskich obszarach górskich. Realizacja tego celu możliwa była poprzez zastosowanie metody analizy studiów przypadków na drodze wnioskowania dedukcyjnego i syntezy. Wnioski z przeprowadzonej analizy pozwalają na wskazanie kilku koncepcji teoretycznych mających szczególne zastosowanie w ocenie i programowaniu działań przedsiębiorczych na wiejskich obszarach górskich w Polsce.
Środowiskowe i społeczne efekty scaleń gruntów
Problemy środowiskowe w przestrzeni wiejskiej związane są z dwiema sferami: wodno-melioracyjną oraz ekologiczno-krajobrazową. Ich skuteczne rozwiązywanie możliwe jest tylko w odpowiedniej skali, tzw. mikrozlewni rolniczej obejmującej zwykle obszar jednego lub więcej sołectw. Na pierwszy plan wysuwają się przy tym aspekty wodno-melioracyjne, od których zależy przygotowanie obszarów wiejskich — w tym rolniczej przestrzeni produkcyjnej — na niekorzystne efekty zmian klimatycznych, tj. zarówno okresowe nadmiary wody, jak i okresy suszy.
W niniejszej monografii zaprezentowano nowe podejście metodyczne do planowania rozwiązań z tego zakresu w ramach scaleń gruntów. Na ich przykładzie wskazano szereg możliwości, jakie działania te stwarzają dla obszarów wiejskich, tj.: dostosowanie struktury przestrzennej terenów rolnych i rozwiązań infrastrukturalnych, pozyskiwanie terenów do celów publicznych czy właściwe zaprojektowanie obszarów chronionych. W opracowaniu zwrócono również uwagę na aspekty społeczne scaleń gruntów, które determinują przemiany na wsi i budowanie kapitału społecznego.
Aktywizacja społeczności lokalnej w projektach rozwoju obszarów wiejskich
Prezentowana ekspertyza przedstawia zakres działań, możliwych do podjęcia w ramach prac zmieniających strukturę przestrzenną obszarów wiejskich, przez społeczności lokalne zainteresowane budowaniem poczucia lokalnej tożsamości i przynależności do miejsca zamieszkania, będące efektem badań realizowanych w ramach operacji pt. „Aktywizacja społeczności lokalnej w projektach rozwoju obszarów wiejskich”.
KONCEPCJA SMART VILLAGES, przykłady z Polski
Od prób określenia definicji „Smart Village”, przez analizę oczekiwań jakim stara się sprostać, po realne przykłady płynące z gmin laureatów konkursu „Moja SMART wieś” — o tym jest niniejsza publikacja. Zainteresowane książką powinny być zarówno osoby kształtujące obraz naszych wsi na poziomie administracyjnym, jak i lokalni liderzy, aktywizujący swe społeczności w kierunku pozytywnych zmian. Niezbędne informacje, opis narzędzi i inspirujące przykłady pomóc mogą także tym, od których najwięcej zależy w procesach przemian — mieszkańcom wsi.
W pięciu rozdziałach tej publikacji jej czytelnik będzie miał okazję poznać odpowiedzi na pytania, którymi kierowali się autorzy:
- Jak rozumiane jest pojęcie smart villages przez mieszkańców wsi?
- Jakie mechanizmy działają na demarginalizację obszarów wiejskich?
- Czy istnieją różnice w rozumieniu koncepcji smart villages przez różne grupy mieszkańców wsi?
- W jaki sposób zaprogramować wsparcie smart villages w kolejnych latach?
- Jakie są niezbędne zasoby do realizacji smart inicjatyw?
- Jaki jest wpływ rozwiązań inteligentnych na otoczenie?
- Co gwarantuje trwałość smart rozwiązań na wsi?
- Czym różnią się i w czym są podobne koncepcje smart villages i smart city?
- Co zrobić, by polskie wsie stały się miejscem przyjaznym dla życia?
SIECI LGD, Regionalna i ponadregionalna współpraca LGD na rzecz rozwoju obszarów wiejskich
Treści zawarte w monografii są efektem kompleksowych badań prowadzonych w okresie 2020–2021 w ramach projektu zatytułowanego „Sieci LGD – obowiązek czy szansa?”. Kompleksowość badań polegała na objęciu badaniami szerokiego spektrum problemów LGD zarówno będących w sieci, jak i niebędących członkami sieci. Badaniami objęto reprezentatywne grupy przedstawicieli LGD, przedstawicieli sieci LGD i przedstawicieli jednostek regionalnych KSOW. Opracowanie monograficzne prezentuje wyniki przeprowadzonych badań.
Ocena oddziaływania wybranych działań PROW 2014-2020 na zrównoważony rozwój obszarów wiejskich polski
Książka jest odpowiedzią na potrzebę pogłębionej analizy zjawisk i procesów społeczno-gospodarczych oddziałujących na rozwój obszarów wiejskich, przede wszystkim określenia wpływu instrumentów PROW 2014-2020 na zrównoważony rozwój obszarów wiejskich.
Inteligentna wieś
Niniejsza publikacja ma na celu przedstawienie idei Smart Village w aktualnej fazie rozwoju w Polsce na tle wybranych przykładów zagranicznych.
Publikacja powstała w ramach projektu: Międzynarodowe warsztaty na temat: „Inteligentne wsie jako skuteczny sposób na kluczowe wyzwania obszarów wiejskich”.