Partnerzy KSOW

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego

Forma prawna:
Organizacja pozarządowa (m.in.: stowarzyszenia, fundacje, KGW, OSP)

NIP:
9521967784

REGON:
140126729

Adres siedziby:
mazowieckie
J. Smulikowskiego 4
00-389 Warszawa

Numer telefonu: 022 622 09 87
Strona WWW: www.pzpbm.pl
Adres e-mail: biuro@pzpbm.pl

Zasięg terytorialny:
ogólnopolski

Priorytety PROW:

I. Transfer wiedzy i innowacje

  • Innowacje w hodowli zwierząt
  • Innowacje w łańcuchach żywności
  • Transfer wiedzy

II. Rentowność i konkurencyjność gospodarstw

  • Organizacje i zrzeszenia producentów rolnych
  • Usługi rolnicze
  • Alternatywne źródła dochodów dla rolników (różnicowanie dochodów gospodarstw)

Opis dotychczasowej działalności:

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego jest rolniczą organizacją branżową działającą na zasadach non-profit. Bronimy interesów polskich producentów bydła mięsnego, podejmujemy działania mające na celu poprawę ich dochodów, udzielamy wsparcia w organizowaniu grup producenckich. Reprezentujemy polskich producentów bydła mięsnego na forum grupy roboczej Beefmeat COPA COGECA oraz na spotkaniach z Komisją Europejską ds. wołowiny. 4 lipca 2013 roku Grupa robocza "Promocja produktów rolnych" Copa-Cogeca wybrała Jerzego Wierzbickiego, Prezesa Zarządu Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, na stanowisko przewodniczącego. Z myślą o wspieraniu produkcji bezpiecznej i dobrej wołowiny kulinarnej opracowaliśmy system jakości mięsa wołowego QMP (Quality Meat Program), który w 2008 r. został uznany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi za oficjalny krajowy system jakości mięsa wołowego.

Zajmujemy się również działalnością naukowo - badawczą z zakresu rolnictwa, a w szczególności chowu i hodowli bydła mięsnego, produkcji pasz oraz badań i konsumpcji mięsa wołowego. Do dziś zrealizowaliśmy takie projekty jak np.:

• ProOptiBeef - projekt badawczy,

• Zarządzanie Badaniami Sektora Produkcji Żywności,

• Ulepszanie krajowych źródeł białka roślinnego, ich produkcji, systemu obrotu i wykorzystania w paszach

W celu realizacji prac na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa współpracujemy z wieloma jednostkami naukowo – badawczymi i organizacjami krajowymi oraz zagranicznymi. Współpracujemy m.in. z francuskim narodowym instytutem Rolniczym INRA, Irlandzkim Instytutem Rolnictwa i Żywności Teagasc, Aberyswyth University z Walii i organizacją branżową MLA, państwowym instytutem badawczym w rolnictwie Food Scientist at Agri-Food and Biosciences Institute.

Data rejestracji: 21.02.2017