Partnerzy KSOW

Powiat Opolski

Forma prawna:
Jednostka samorządu terytorialnego

NIP:
7543023121

REGON:
531412585

Adres siedziby:
opolskie
ul. 1 Maja 29
45-068 Opole

Numer telefonu: 775415172
Strona WWW: powiatopolski.pl
Adres e-mail: mkupka@powiatopolski.pl

Zasięg terytorialny:
regionalny

Priorytety PROW:

I. Transfer wiedzy i innowacje

  • Innowacje w leśnictwie
  • Innowacje w ochronie środowiska
  • Innowacje społeczne i organizacyjne

VI . Zrównoważony rozwój terytorialny

  • Aktywizacja społeczna
  • Tożsamość i integracja społeczna
  • Usługi publiczne (transport, kultura, edukacja, zdrowie)

Opis dotychczasowej działalności:

Powiat Opolski swoją działalność opiera na wykonywaniu zadań o charakterze ponadgminnym określonych w ustawie o samorządzie powiatowym, są to m.in. działania z zakresu: edukacji, pomocy społecznej, infrastruktury drogowej, ochrony środowiska. Do działań powiatu należy zaliczyć również promocję powiatu poprzez organizowanie imprez i uroczystości oraz nawiązywanie porozumień z partnerami zagranicznymi i krajowymi. Jesteśmy otwarci na współpracę. Posiadamy bardzo duże doświadczenie w pozyskiwaniu środków krajowych i zagranicznych. Braliśmy dział w kilku projektach partnerskich, głównie w roli lidera.

Działamy na rzecz ochrony środowiska termomodernizując budynki jednostek organizacyjnych powiatu jak szkoły, dom pomocy społecznej, domy dziecka oraz wykorzystując dostępne technologie pozyskiwania energii cieplnej i elektrycznej z odnawialnych źródeł energii oraz społecznej, dofinansowując zakup nowych ekologicznych pieców c.o. przez mieszkańców.

Powiat Opolski dba o podtrzymanie tożsamości kulturowej ziem, wchodzących w jego skład. Aktywizuje lokalne społeczeństwa poprzez organizację cyklicznych wydarzeń jak np. dożynki powiatowe, przeglądy grup artystycznych oraz wspieranie poprzez patronat licznych inicjatyw organizacji pozarządowych z terenu powiatu.

W strukturze gospodarczej powiatu dominuje rolnictwo. Użytki rolne zajmują ponad 40 % powierzchni. Na gruntach ornych uprawia się jęczmień, żyto i pszenicę. Rozwinęła się także hodowla drobiu, bydła, trzody chlewnej oraz uprawy szklarniowe warzyw i kwiatów. Ze względu na sporą liczbę stawów rybnych, znaczącą produkcję stanowi hodowla ryb. W ostatnim czasie duży procent słabszych gleb przemianowano na działki pod zabudowę jednorodzinną i działalność gospodarczą.

Data rejestracji: 06.02.2018