Partnerzy KSOW

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Forma prawna:
Państwowa lub samorządowa jednostka organizacyjna

NIP:
5420303307

REGON:
050510720

Adres siedziby:
podlaskie
ul Lipowa 51
15-424 Białystok

Numer telefonu: 85 74 818 34
Strona WWW: www.bialystok.lasy.gov.pl
Adres e-mail: rdlp@bialystok.lasy.gov.pl

Zasięg terytorialny:
regionalny

Priorytety PROW:

IV. Wzmacnianie ekosystemów

  • Ochrona gleb przed erozją
  • Ochrona wód
  • Zachowanie różnorodności biologicznej

V. Efektywne gospodarowanie zasobami

  • Gospodarka leśna/ zalesianie
  • Odnawialne źródła energii

Opis dotychczasowej działalności:

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku wraz z jednostkami terenowymi administruje lasami północno-wschodniej Polski na obszarze 625 tys. ha

Podstawową zasadą współczesnej gospodarki leśnej jest trwałe zachowanie wielofunkcyjnego charakteru lasów. Rozwój cywilizacji powoduje rosnące zapotrzebowanie na świadczenie przez lasy rozlicznych funkcji pozaprodukcyjnych, w tym ekologicznych, rekreacyjnych i zdrowotnych. Funkcje te maja charakter świadczeń publicznych gospodarstwa leśnego, zyskują coraz bardziej na znaczeniu i ich wartość jest kilkakrotnie większa niż funkcje lasu jako producenta drewna.

Realizacja wielofunkcyjnej roli lasu znajduje głównie wyraz w dążeniu do kształtowania i trwałego zachowania ekosystemów leśnych, użytkowanych racjonalnie, o składach gatunkowych zgodnych z siedliskiem i pełnionymi funkcjami.

Na gruntach zarządzanych przez RDLP Białystok funkcjonują wszystkie formy ochrony przyrody przewidziane ustawą o ochronie przyrody. Na terenie RDLP Białystok wyodrębniono na potrzeby szeroko rozumianej rekreacji i turystyki ponad 40 tys. ha lasów, budując min. szereg parkingów, miejsc postojowych wraz z infrastrukturą oraz szlaków turystycznych.

RDLP w Białymstoku w poprzednich perspektywach finansowych intensywnie pozyskiwała środki unijne, przeznaczając je miedzy innymi na ochronę zagrożonych gatunków – żubra, orlika krzykliwego, cietrzewia, głuszca, ochronę pszczół, zwiększenie małej retencji nizinnej, rekultywację na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych, odtwarzanie potencjału przyrodniczego i produkcyjnego lasów uszkodzonych przez huragan, wzmocnienie ochrony ppoż. przez budowę dostrzegalni ppoż, dojazdów pożarowych.

Data rejestracji: 12.01.2017