Partnerzy KSOW

Instytut Ogrodnictwa

Forma prawna:
Jednostka naukowa/ uczelnia wyższa

NIP:
8361848508

REGON:
101023342

Adres siedziby:
łódzkie
Konstytucji 3 Maja 1/3
96-100 Skierniewice

Numer telefonu: 46/8333434
Strona WWW: www.inhort.pl
Adres e-mail: io@inhort.pl

Zasięg terytorialny:
ogólnopolski

Priorytety PROW:

I. Transfer wiedzy i innowacje

  • Innowacje w przetwórstwie rolno-spożywczym
  • Innowacje w produkcji sadowniczej/ warzywniczej
  • Innowacje w rolnictwie ekologicznym

III. Organizacja łańcucha dostaw żywności

  • Przetwórstwo produktów rolnych

Opis dotychczasowej działalności:

Program badawczy Instytutu Ogrodnictwa obejmuje wszystkie zagadnienia związane z produkcją ogrodniczą, począwszy od badań nad biologicznymi podstawami produkcji owoców, warzyw i roślin ozdobnych przez biotechnologię, genetykę i hodowlę twórczą roślin ogrodniczych, agrotechnikę, fitopatologię, szkółkarstwo i ochronę zasobów genowych roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych, nawadnianie roślin, uprawę grzybów jadalnych, przetwórstwo i przechowalnictwo owoców i warzyw, bezpieczeństwo żywności, agroinżynierię, ekonomikę i marketing. Z uwagi na to, że wszystkie rośliny sadownicze i znaczna część warzywnych są owadopylne, duże znaczenie w programie badawczym ma także pszczelnictwo.

W Instytucie wyhodowano ponad 200 odmian roślin sadowniczych i warzywnych, które mają znaczący udział w polskiej produkcji ogrodniczej, od 7% w przypadku jabłoni do 40-50% w przypadku kapusty, cebuli i papryki oraz ponad 70% w przypadku maliny. Odmiany te są wysoko cenione przez konsumentów, a Instytutowi przynoszą istotne dochody ze sprzedaży licencji. W Instytucie opracowano i wdrożono do praktyki nowoczesne technologie przechowywania, m.in. w kontrolowanej atmosferze (KA) i w atmosferze o ultraniskiej koncentracji tlenu (ULO).

Instytut Ogrodnictwa jest także ważnym centrum szkoleniowym. Ma uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego nauk rolniczych w dziedzinie ogrodnictwa oraz przeprowadzania postępowań o nadanie tytułu profesora nauk rolniczych. W Instytucie działają Studia Podyplomowe Integrowanej Produkcji Roślin oraz Centrum Badawczo-Szkoleniowe Techniki Ochrony Roślin. Ponadto Instytut organizuje, w miarę potrzeb, kursy, szkoły letnie i studia podyplomowe dla młodych pracowników naukowych, producentów i pracowników ośrodków doradztwa rolniczego. Średniorocznie Instytut promuje 5 doktorów i 2 doktorów habilitowanych, przeprowadza dwa postępowania w sprawie o nadanie tytułu profesora i promuje 700 absolwentów kursów i szkół podyplomowych.

Data rejestracji: 18.01.2018