Partnerzy KSOW

POWIAT KALISKI

Forma prawna:
Jednostka samorządu terytorialnego

Adres siedziby:
wielkopolskie
PLAC ŚW. JÓZEFA 5
62-800 KALISZ

Numer telefonu: 62 50 14 331
Strona WWW: www.powiat.kalisz.pl
Adres e-mail: mkraszkiewicz@powiat.kalisz.pl

Zasięg terytorialny:
regionalny

Priorytety PROW:

I. Transfer wiedzy i innowacje

  • Innowacje w rolnictwie ekologicznym
  • Transfer wiedzy

VI . Zrównoważony rozwój terytorialny

  • Usługi publiczne (transport, kultura, edukacja, zdrowie)

Opis dotychczasowej działalności:

Jedyne w Europie Muzeum Historii Przemysłu, jedno z nowocześniejszych z Polsce Centrum Dystrybucji Pomidorów, jedne z najpiękniejszych w kraju gospodarstw agroturystycznych, szlaki rowerowe, kulinarne oraz wielkie bogactwo historyczne kryjące się w drewnianych kościołach – to niewątpliwe atuty Powiatu Kaliskiego, których jest znacznie więcej. To nie tylko powiat inwestujący w drogi, dbający o edukację w zakresie odnawialnych źródeł energii, to również powiat o wielkim bogactwie kulturowym, ogromnym potencjale ogrodniczym, sadowniczym i rolniczym.

Na uwagę turystów zasługuje ogromne bogactwo kulturowe. To tutaj znajduje się kilkanaście orkiestr dętych, a każdą imprezę uatrakcyjniają występy zespołów folklorystycznych, śpiewaczy i kapel ludowych. Występują w regionalnych strojach i wykonują repertuar z regionu Kalisza. Powiat kaliski to także znakomici twórcy ludowi.

Razem z restauratorami, właścicielami dworków i pałacyków, producentami żywności ekologicznej i właścicielami gospodarstw agroturystycznych tworzymy Szlak Kulinarny Ziemi Kaliski. Chcemy kusić turystów nie tylko zabytkami, ale i pysznym, tradycyjnym jedzeniem. Nowy szlak po smakach regionu ma być kulinarną inspiracją dla turystów.

Powiat kaliski to również wiele cudownych zabytków, które stanowią prawdziwe perełki architektoniczne Wielkopolski. Wśród nich należy wymienić dzwonnicę kościoła w Strzałkowie, jedyny w Polsce czynny żelazny most w parku w Opatówku, XVI- wieczny spichlerz w Aleksandrii, Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie, pałace w Tłokini Wielkiej, Koźminku, Marchwaczu. To jedyne miejsce, kryjące bogactwo historii w 16 unikalnych kościołach drewnianych, które znajdują się na jedynym i niepowtarzalnym Szlaku Kościołów Drewnianych Powiatu Kaliskiego.

Data rejestracji: 14.01.2020