Partnerzy KSOW

Gmina Łapsze Niżne

Forma prawna:
Jednostka samorządu terytorialnego

NIP:
7352834759

REGON:
491892400

Adres siedziby:
małopolskie
ul. Jana Pawła II 20
34-442 Łapsze Niżne

Numer telefonu: 18 2659310
Strona WWW: www.lapszenize.pl
Adres e-mail: gmina@lapszenizne.pl

Zasięg terytorialny:
lokalny

Priorytety PROW:

III. Organizacja łańcucha dostaw żywności

  • Przetwórstwo produktów rolnych

VI . Zrównoważony rozwój terytorialny

  • Aktywizacja społeczna
  • Tożsamość i integracja społeczna
  • Odnowa wsi

Opis dotychczasowej działalności:

Gmina Łapsze Niżne położona jest na Spiszu pomiędzy Podhalem a Pieninami, w malowniczym regionie, gdzie przez wieki ścierały się wpływy polskie, węgierskie, słowackie i wołoskie, stąd też bierze się jej różnorodność przejawiająca się w bogactwie kulturowym, tradycjach, języku, stylu architektonicznym.

 

Sąsiaduje z gminami: Bukowina Tatrzańska, Czorsztyn, Nowy Targ, na południu graniczy ze Słowacją, granicę od strony północno-wschodniej wyznaczają wody Jeziora Czorsztyńskiego, a od zachodniej – rzeka Białka. W skład gminy wchodzi dziewięć sołectw: Łapsze Niżne, Łapsze Wyżne, Kacwin, Niedzica, Niedzica-Zamek, Falsztyn, Frydman, Trybsz i Łapszanka.

 

Na terenie Gminy Łapsze Niżne znajdują się ciekawe obiekty zabytkowe i bogata kultura ludowa. Każda spiska miejscowość posiada interesujące atrakcje dla turysty. Znawcy architektury sakralnej spotkają na szlaku gotyckim przykłady gotyku, rokoka i baroku. Dużym atutem turystycznym jest żywy folklor spiski kultywowany przez mieszkańców gminy.

 

Oryginalny krajobraz, odrębne zwyczaje, stroje, styl architektoniczny, a wreszcie słynna stara warownia węgierska – Zamek „Dunajec” w Niedzicy nad Jeziorem Czorsztyńskim to główne walory turystyczne. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą wędrować szlakami turystycznymi w Pieninach Spiskich i Magurze, aktywnie wypoczywać na rowerze podążając licznymi w gminie ścieżkami pieszo-rowerowymi, uprawiać sporty wodne na Jeziorze Czorsztyńskim. Z tafli Jeziora najlepiej podziwiać piękno naszej przyrodniczej perełki jaką jest rezerwat przyrody „Zielone Skałki”.

 

Czyste powietrze, urokliwe widoki, spokojne tereny gminy to raj dla turystów. Urozmaicone zaplecze noclegowe od gospodarstw agroturystycznych poprzez hotele, pensjonaty po komnaty zamkowe stanowi idealną bazę wypadową w pobliskie Pieniny, Tatry i Gorce.

Data rejestracji: 08.12.2016