Projekty 2014-2020

Spirit Holidays luksusowe noclegi pod namiotem

KONTEKST I CELE PROJEKTU

Przed realizacją projektu jego twórca, Rafał Boguszewski, wraz z narzeczoną pracowali za granicą. Po powrocie do kraju rynek pracy był bardzo nasycony i trudno było znaleźć im zatrudnienie. Z pomocą premii na rozpoczęcie działalności gospodarczej Rafał Boguszewski postanowił stworzyć obiekt glampingowy „Spirit Holidays” , zaś jego  partnerka gospodarstwo rolne oparte na bezpośredniej sprzedaży dla odbiorców końcowych. Obydwa te projekty miały się wzajemnie uzupełniać, dywersyfikując źródła dochodu.

Głównym celem projektu było utworzenie miejsca pracy. Gospodarze chcieli zaadaptować teren trudny w użytkowaniu rolniczym i stworzyć dodatkowe źródło dochodu.

Glamping jest innowacyjnym pomysłem na wypoczynek. W Polsce jest nową formą spędzania wolnego czasu. Głównym atutem „Spirit Holidays” jest pierwszy i jedyny taki obiekt w Polsce o konstrukcji drewnianej ze ścianami z naturalnego lnu o powierzchni prawie 100 m². Obiekt oferuje wypoczynek w bliskim kontakcie z przyrodą, bez konieczności rezygnacji z bezpieczeństwa i wygody. Znajduje się pośród łąk i borów sosnowych, gdzie można podziwiać dziką przyrodę obszaru Natura 2000, poznawać chronione rośliny czy zwierzęta takie, jak orzeł Bielik lub żurawie GrusGrus gniazdujące nieopodal. Mieści się w gminie ściśle turystycznej. W okolicy jest wiele jezior z licznymi atrakcjami. Przedsięwzięcie wpływa na rozwój lokalnej turystyki w gminie Turawa oraz ościennych gmin. Podczas zakwaterowania prezentowane są liczne materiały promocyjne i mapa Lokalnej Grupy Działania „Kraina Dinozaurów” z atrakcjami dostępnymi w tym regionie, m.in.: JuraPark Krasiejów, spływy kajakowe rzeką Mała Panew, restauracje z tradycyjną lokalną kuchnią, „Opolski Bifyj”, czy szlak drewnianych kościołów Opolszczyzny.

ZREALIZOWANE DZIAŁANIA

Wykonanie namiotu glampingowego, usytuowanego pośród łąk i borów sosnowych na terenie turystycznej gminy Turawa. Namiot o powierzchni około 100m², wykonany z naturalnego lnu o konstrukcji drewnianej jest wyposażony w dwie sypialnie dwuosobowe z kompletem pościeli. Łazienkę zaopatrzoną w prysznic, umywalkę i toaletę. Kuchnię wyposażoną w lodówkę, zmywarkę, płytę indukcyjną, zlewozmywak, czajnik i ekspres do kawy. Salon ze stołem jadalnianym i kanapą oraz taras z wypoczynkiem. Na życzenie gości przygotowane są kosze śniadaniowe oparte na lokalnych produktach z gospodarstwa rolnego. Udostępniane są rowery i sprzęt do uprawiania nordic walking oraz hamaki, sprzęt do medytacji i jogi, palenisko z opcją grilla. Obiekt „Spirit Holidays” poprzez lokalizację i charakter wypoczynku znacząco różni się na tle konkurencji. Na rynku lokalnym, jak i w skali całego kraju, brak jest miejsc noclegowych oferujących luksusowy pobyt w namiocie na łonie natury w ustronnym miejscu. Dotychczas gospodarze przyjmowali gości z zagranicy m.in. Dubaj, Indii, USA, Europy jak i mieszkańców Polskich dużych aglomeracji. W roku 2022 został wyemitowany program „Nieoczywiste Miejsca” sezon 3, odcinek 3, w którym zaprezentowano tę formę wypoczynku z udziałem namiotu „Spirit Holidays”.

Namiot oraz wyposażenie wykonane są z materiałów naturalnych: drewno, len, bawełna. Co więcej są one wyprodukowane w Polsce, ograniczając tym samym negatywne skutki transportu.
Oświetlenie w namiocie jest energooszczędne dzięki zastosowaniu żarówek LED. Wszystkie odpady komunalne są segregowane zgodnie z gminnym systemem selekcji odpadów. Obiekt działa sezonowo, co ogranicza zużywanie energii elektrycznej na ogrzewanie w zimowych miesiącach. Oferując produkty spożywcze od lokalnych rolników, gospodarze skracają łańcuch dostaw.

OSIĄGNIĘTE REZULTATY I WNIOSKI

Otwarcie „Spirit Holidays” umożliwiło  rozwój  gospodarstwa rolnego poprzez zapewnione stabilnego źródła dochodu. Dodatkowo gospodarstwo twórcy atrakcji stało się bardziej rozpoznawalne dzięki posiadaniu tego obiektu, przez co zwiększyła się sprzedaż wytwarzanych przez nich produktów takich jak jaja, warzywa czy przetwory.

W 2022 roku zorganizowano w tym namiocie glampingowym bezpłatny piknik dla klientów Opolskiej Kooperatywy Spożywczej, której gospodarze są członkami. W pikniku wzięło udział około 100 osób. W kolejnym roku ta inicjatywa przyczyniła się do wprowadzenia cykliczności dni otwartych na innych gospodarstwach rolnych zrzeszonych w Opolskiej Kooperatywie Spożywczej.

W 2023 r. „Spirit Holidays” otrzymało tytuł Agroturystyki Roku Polski w plebiscycie Mistrzowie Agro 2023.

Przy realizacji projektu kluczowa była jakość użytych materiałów oraz dokładność wykonania i dbałość o wszystkie detale. Gospodarze poświęcili dużo czasu na wykończenie obiektu. Goście często podkreślają, że obiekt przewyższa poziom pięciogwiazdkowych hoteli pod względem dbałości o szczegóły. Wyróżniają również to, że dla zwiększenia zysku nie stworzono wielu luksusowych namiotów do wynajęcia na małym obszarze. Całe miejsce mają wyłącznie dla siebie.


Beneficjent

Rafał Boguszewski

Polna 29, 46-045 Kotórz Wielki

Tel: 609350136

WWW: www.spiritholidays.pl

E-mail: biuro@spiritholidays.pl


Program operacyjny

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020


Termin i miejsce realizacji

Termin realizacji projektu: 11.2023 - 11.2023

Zasięg krajowy - Polska opolskie

Koszt projektu

Całkowity koszt projektu: 110.861,44

w tym środki z UE: 70.000,00

z budżetu państwa: 0,00

z budżetu samorządów: 0,00

środki prywatne: 40.861,44

inne: 0,00