Projekty 2014-2020

Muzyczne cztery pory roku z Pałacem Kawalera

KONTEKST I CELE PROJEKTU

Celem projektu było podniesienie świadomości mieszkańców z terenu Lokalnej Grupy Działania o posiadaniu wspaniałego dziedzictwa kulturalnego, jakim jest Pałac Kawalera w Świerklańcu oraz uwrażliwienie na piękno przez obcowanie ze sztuką. Innowacyjność operacji polegała na stworzeniu oferty koncertowej w połączeniu z tańcem oraz przedstawieniem ciekawostek historycznych związanych z obiektem.

ZREALIZOWANE DZIAŁANIA

Projekt „Muzyczne cztery pory roku z Pałacem Kawalera” rozpoczął się realizacją tytułowego zestawu czterech koncertów Antonio Vivaldiego. Kolejne wydarzenia nawiązywały programami do pór roku, historii oraz miejsca realizacji. Konferansjerem był jeden z wykonawców, który podczas każdego koncertu wprowadzał uczestników w klimat historii obiektu oraz prezentowanej muzyki. Odbiorcy projektu mieli okazję poczuć klimat czasów, gdy Pałac Kawalera pełnił funkcję kompleksu, w którym odbywały się przyjęcia i koncerty dla arystokracji.

Kolejność koncertów:

  • 20.10.2019 r. Antonio Vivaldi „Cztery Pory Roku” – w wykonaniu zespołu kameralnego KAPRYS oraz pary solistów baletu;
  • 17.11.2019 r. koncert z okazji roku Moniuszkowskiego „Znasz-li ten kraj…” – w wykonaniu Jutyny Kopiszki mezzosopran, Partycego Hauke tenor, Wiktora Jankowskiego baryton, Mirelli Malorny akompaniament oraz pary solistów baletu;
  • 26.01.2020 r. koncert „Percussio” – w wykonaniu śląskiego Trio Perkusyjnego oraz pary solistów baletu;
  • 23.02.2020 r. koncert „Jak Bal to bal” – w wykonaniu Jolanty Kremer sopran, Arkadiusza Dołegi tenor, Aleksandra Kruczka tenor, Mateusza Lasatowicza fortepian oraz pary solistów baletu;
  • 12.07.2020 r. koncert „W drogę ruszamy dookoła świata” – w wykonaniu zespołu kameralnego „Via Qartet” oraz pary solistów baletu;
  • 23.08.2020 r. koncert „O sole mio – kanikuła z pieśnią neapolitańską” – w wykonaniu Justyny Bujak sopran, Wiktora Jankowskiego baryton, Mirelli Malorny akompaniament oraz pary solistów baletu;
  • 12.09.2020 r. koncert „Jesienne odgłosy wiosny” – w wykonaniu kwartetu smyczkowego „UNIQUE” oraz pary solistów baletu;
  • 03.10.2020 r koncert „Muzyczna botanika i zoologia” – w wykonaniu zespołu muzycznego „Maes Trio” oraz pary solistów baletu.

Projekt przewidywał realizację 8 koncertów. Przed pierwszymi czterema, które odbyły się w zabytkowym Pałacu Kawalera przygotowana została widownia, gdzie rozłożono 165 krzeseł (85 na dole i 80 na górze holu). Organizator koncertu – Gminny Ośrodek Kultury w Świerklańcu przygotował 160 bezpłatnych wejściówek. Ze względu na panującą epidemię wirusa COVID-19 kolejne koncerty odbyły się w amfiteatrze świerklanieckiego parku, gdzie utworzono 150 miejsc siedzących na ławeczkach z zachowaniem wymaganego dystansu - zgodnie z rekomendacjami Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej. Teren ogrodzono taśmami zabezpieczającymi, zachowując dwa wejścia, przy których stali pracownicy GOK z przygotowanymi środkami dezynfekującymi. Uczestnicy koncertu wchodzili w maseczkach, które ściągali po zajęciu miejsc.

Wszystkie wejściówki z załączonymi ulotkami o ochronie środowiska były numerowane i odbierane w siedzibie GOK w Nakle Śl. na kilka dni przed planowanymi koncertami.

OSIĄGNIĘTE REZULTATY I WNIOSKI

Realizacja projektu podniosła świadomość mieszkańców na temat posiadania dobra kulturowego, jakim jest Pałac Kawalera w Świerklańcu. Uwrażliwiła przez kontakt ze sztuką oraz zainspirowała do korzystania z urokliwego miejsca, jakim jest park w Świerklańcu znajdujący się na szlaku turystycznym tego regionu.

O sukcesie projektu zdecydowało wiele czynników towarzyszących mu od początku organizacji. Począwszy od kontekstu historycznego miejsca, w którym odbywały się koncerty, poprzez przywiązanie do tego obiektu miejscowej ludności i historii, z którą mocno się utożsamiają, a skończywszy na atrakcyjności terenów parkowych, przyciągających wielu turystów z całego województwa.

Podczas realizacji projektu wyniknęły nieprzewidziane problemy, które utrudniły jego terminową finalizację. Po raz pierwszy trzeba było zmienić terminy wydarzeń ze względu na zlokalizowanie w roku szkolnym 2018/2019 Szkoły Podstawowej w Pałacu Kawalera – obiekcie należącym do Gminy Świerklaniec. Kiedy w 2020 roku wybuchła pandemia wirusa COVID-19 z przeprowadzeniem koncertów trzeba było poczekać i po raz kolejny, moment ich realizacji został przesunięty. Projekt został zakończony, gdy warunki atmosferyczne pozwoliły na wykonanie pozostałych koncertów w amfiteatrze nieopodal Pałacu Kawalera, w świerklanieckim parku.

O modelowości projektu świadczy fakt unikalności i niepowtarzalności obiektu jakim jest Pałac Kawalera i otaczający go park. Dobre warunki akustyczne w pięknym, historycznym holu przeistoczonym w salę koncertową dały odbiorcy wrażenie przeniesienia w czasie do świata minionej epoki.

Innowacyjność operacji polegała na stworzeniu oferty koncertowej w połączeniu z tańcem oraz przedstawieniem ciekawostek historycznych związanych z obiektem oraz jego mieszkańcami. Wydarzenie cieszyło się niezwykłą popularnością świadczącą o chęci obcowania ze sztuką wyższą, która w takim otoczeniu staje się jeszcze piękniejsza.


Beneficjent

Gminny Ośrodek Kultury w Świerklańcu

Główna 52, 42-620 Nakło Śląskie

Tel: 32 284 35 57 / 501 329 290

WWW: https://domkulturyswierklaniec.naszgok.pl/

E-mail: goknaklo@tlen.pl


Program operacyjny

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020

Priorytet PROW:

VI. Wspieranie włączenia społecznego, ograniczania ubóstwa i rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich

Działanie PROW:

M19-Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER (RLKS)


Termin i miejsce realizacji

Termin realizacji projektu: 05.2019 - 11.2020

Zasięg regionalny - Polska śląskie

Koszt projektu

Całkowity koszt projektu: 54.400,00

w tym środki z UE: 34.614,00

z budżetu państwa: 0,00

z budżetu samorządów: 0,00

środki prywatne: 19.786,00

inne: 0,00