Projekty 2014-2020
Gospodarstwo Rolne Daniel Malicki
KONTEKST I CELE PROJEKTU
Gospodarstwo powstało poprzez zakup 370 ha wraz z budynkami po PGR. Ziemia była zakrzaczona, bardzo podmokła, zachwaszczona i uboga w składniki mineralne oraz próchnicę, a osiągane plony na początku działalności rolniczej były bardzo niskie. Budynki obór, garaży i suszarni były zniszczone i wymagały remontu.
Państwo Maliccy podjęli decyzję o chowie i hodowli owiec, bardzo innowacyjną jak na lokalne tradycje. Ziemię należało właściwie doprawić i zastosować meliorację.
Wszystkie działania miały doprowadzić do osiągania plonów powyżej średniej krajowej. Chów owiec miał rozpowszechnić popularność spożywania jagnięciny, która jest mało znana w regionie Warmii i Mazur.
ZREALIZOWANE DZIAŁANIA
Rozwój działalności następował sukcesywnie, poprzez dopracowanie systemu chowu i hodowli owiec, pozwalającego osiągnąć zarówno dużą plenność stada, jak i mięso o najwyższej jakości umożliwiające rozwój przetwórstwa.
W produkcji roślinnej kluczową rolę odegrały inwestycje w maszyny do uprawy gleby, które były wybierane pod kątem zarówno wydajności, jak i rolnictwa precyzyjnego. Pozwoliło to osiągać rekordowe plony. Państwo Maliccy, aby rozwijać gospodarstwo, korzystali z funduszy PROW „Modernizacja gospodarstw rolnych” w latach 2008 i 2017. Z tych środków zakupili niezbędne maszyny m. in. agregat uprawowo-siewny, rozsiewacz nawozów, opryskiwacz z elektroniczną kontrolą Lemken, ciągniki na bliźniakach z automatycznym prowadzeniem, kombajn na gąsienicach, opryskiwacz z elektroniczną kontrolą itd.
W celu dostarczenia na rynek zbóż najwyższej jakości, w gospodarstwie powstał kompleks suszarniczo-czyszczący z silosami i magazynami zbożowymi.
OSIĄGNIĘTE REZULTATY I WNIOSKI
W gospodarstwie utrzymywanych jest ok 1300 szt. owiec, w tym 436 szt. maciorek rasy kamienieckiej. Ich plenność to 168%, użytkowość rozpłodowa - 145% (4 medale i wice czempionat dla tryka w XXX Narodowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych Poznań 2023). Od 3 lat działa przetwórstwo na zasadach RHD i MOL, o szerokim wachlarzu produktów z jagnięciny: m.in. burgery jagnięce, szaszłyki, combry, kotlety na grilla itp.
Rekordowe plony pszenicy orkiszowej to 4 t/ha, pszenicy w konwencji - 9.10 t/ha, rzepaku - 4,6 t/ha i traw nasiennych - 800 kg/ha
O sukcesie Państwa Malickich zadecydowało zaangażowanie, ciężka praca oraz wytrwałość w dążeniu do celu.
W trakcie realizacji problemem okazał się brak możliwości uboju jagniąt we własnym zakresie. Najbliższa ubojnia spełniająca wymogi oddalona jest o 50 km od gospodarstwa. Okazało się też, że do uprawy 370 ha o różnym nachyleniu terenu potrzebne są gąsienice i koła bliźniaki, w które należało wyposażyć sprzęt i ciągniki. Pan Daniel sam zakłada melioracje i dzięki temu osuszył znaczną ilość gruntów.
Przetwórstwo prowadzone jest w obrębie kuchni w domu. Docelowo ma zostać przeniesione na poddasze, które czeka teraz na wykończenie.
Projekt pokazuje, jak wiele działalności i aktywności mogą realizować kobiety mieszkające na obszarach wiejskich - to żona pana Daniela, Kasia zajmuje się hodowlą owiec oraz przetwórstwem.
Poza tym przyjmuje również grupy studentów z UWM w Olsztynie, którzy nabywają na owcach państwa Malickich praktyki zawodowej.
Projekt nagrodzony w konkursie AgroLiga 2023.
Produkcja roślinna prowadzona przez pana Daniela osiąga plony powyżej przeciętnej krajowej, ale dzięki wprowadzaniu innowacyjnych zasad nadal ma cechy rolnictwa precyzyjnego.
Takie rozwiązania należy rozpowszechniać, a Państwo Maliccy bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą zdobytą na przestrzeni lat prowadzenia gospodarstwa.
Beneficjent
Gospodarstwo Rolne Daniel Malicki
Komalwy 10, 11-008 Świątki
Tel: 501268538
WWW: https://www.facebook.com/owczeklimaty
E-mail: dk_maliccy@wp.pl
Program operacyjny
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020
Priorytet PROW:
II. Zwiększanie rentowności gospodarstw i konkurencyjności wszystkich rodzajów rolnictwa we wszystkich regionach oraz promowanie innowacyjnych technologii w gospodarstwach i zrównoważonej gospodarki leśnej.
Działanie PROW:
M04-Inwestycje w środki trwałe
Termin i miejsce realizacji
Termin realizacji projektu: 04.2016 - 07.2023
Zasięg lokalny - Polska warmińsko-mazurskieKoszt projektu
Całkowity koszt projektu: 500.000,00
w tym środki z UE: 500.000,00
z budżetu państwa: 0,00
z budżetu samorządów: 0,00
środki prywatne: 0,00
inne: 0,00