Projekty 2014-2020

Scalanie gruntów na obrębach Amandów i Krowiarki w Gminie Pietrowice Wielkie

KONTEKST I CELE PROJEKTU

Celem operacji jest poprawa struktury obszarowej gospodarstw rolnych poprzez likwidację szachownicy gruntów, zaprojektowanie działek o regularnym kształcie odpowiadającym wymaganiom ich racjonalnego, rolniczego użytkowania oraz wytyczenie i urządzenie funkcjonalnej sieci dróg dojazdowych do gruntów rolnych.

Scalanie zostało wszczęte na wniosek właścicieli gruntów, których łączny obszar przekraczał połowę powierzchni projektowanego obszaru scalania.

W wyniku przeprowadzenia scaleń w ramach poprzednich PROW-ów doświadczenia lokalnych społeczności były bardzo pozytywne, z uwagi na uporządkowanie przestrzeni rolniczej oraz zagospodarowania poscaleniowego. W związku z powyższym wiele gmin zabiega o realizację tego typu operacji na swoim terenie.

ZREALIZOWANE DZIAŁANIA

Prace scaleniowe na terenie obrębów ewidencyjnych rozpoczęte zostały w 2017 r. i trwały do 2020 roku. W ich ramach podjęto między innymi następujące czynności: analizę i ocenę materiałów geodezyjno-kartograficznych oraz badanie ksiąg wieczystych, pomiary geodezyjne związane z założeniem osnowy, ustaleniem granic obszaru scalenia, granic działek leśnych oraz szczegółów terenowych, sporządzenie dokumentacji geodezyjnej związanej z szacunkiem porównawczym gruntów, sporządzeniem rejestrów sprzed i po scaleniu oraz opracowanie szczegółowego projektu rozmieszczenia działek, wyznaczenie i okazanie projektu scalenia, zebranie zastrzeżeń, wprowadzenie zmian do projektu i utrwalenie projektu na gruncie, sporządzenie dokumentacji do  wydania decyzji, kompletowanie pozostałej części operatu oraz opracowanie dokumentacji do aktualizacji ewidencji gruntów i budynków oraz wykazów synchronizacyjnych do regulacji ksiąg wieczystych.

Postępowanie scaleniowe na terenie obrębów ewidencyjnych Amandów i Krowiarki w gminie Pietrowice Wielkie zostało zakończone w 2019 r. wydaniem decyzji administracyjnej zatwierdzającej projekt scalenia gruntów dla obu sołectw. Łączna powierzchnia gruntów, na których przeprowadzono postępowanie scaleniowe: 1334,7174 ha.

W 2019  roku zlecona i opracowana została dokumentacja projektowa dla zadania pn.: „Scalanie gruntów na obrębach Amandów i Krowiarki w Gminie Pietrowice Wielkie – przebudowa i utwardzenie dróg transportu rolnego oraz roboty na rowach i rurociągach drenarskich”, która stanowiła podstawę do realizacji dalszych prac w zakresie zagospodarowania poscaleniowego dotyczących wykonania dróg transportu rolnego oraz prac związanych z oczyszczeniem, udrożnieniem i odmuleniem urządzeń melioracji wodnej  i przekładką rurociągów drenarskich.

W 2020 wykonano wszystkie założone do zrealizowania prace poscaleniowe oraz zrobiono 7 dodatkowych odcinków dróg o łącznej długości 2,843 km i połączenia nawierzchni dróg transportu rolnego z nawierzchnią dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych na długości ok 81 m. Łącznie prace na drogach transportu rolnego wykonano na długości 19,19 km, zaś prace na urządzeniach melioracji wodnych (rowach) na długości 1,81 km oraz przełożenie rurociągów drenarskich na długości 350 mb. Wszystkie prace zostały zakończone z końcem 2020 roku. Kontrola Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, w zakresie przeprowadzonego postępowania wraz z zagospodarowaniem poscaleniowym przyjęta została bez uwag.

OSIĄGNIĘTE REZULTATY I WNIOSKI

Korzyści jakie wynikają ze scalania gruntów to:

  • likwidacja uciążliwej szachownicy gruntów,
  • dostosowanie granic działek do systemu melioracji wodnych oraz rzeźby terenu,
  • wytyczenie i urządzenie funkcjonalnej sieci dróg transportu rolnego, rowów melioracyjnych, przepustów i przejazdów (korekta przebiegu oraz poprawy parametrów technicznych urządzeń melioracji wodnych celem poprawy zagospodarowania gruntów), zapewnienie dojazdu do każdej działki,
  • wydzielenie, bez procedury wywłaszczeniowej, gruntów na cele: infrastruktury technicznej, społecznej i drogowej,
  • pozyskanie terenów na cele określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
  • zniesienie służebności i współwłasności bez opłat,
  • aktualizacja gleboznawczej klasyfikacji gruntów,
  • ukształtowanie granicy polno-leśnej,
  • uczestnicy scalenia nie ponoszą kosztów, postępowanie w 100% finansowane jest ze środków publicznych,
  • powstanie aktualnej, numerycznej mapy ewidencyjnej.

Odbiór akcji przez mieszkańców wsi jest bardzo pozytywny. Efekty scalania gruntów przyniosły nie tylko wymierne korzyści właścicielom gospodarstw rolnych, wynikające z wykonania projektu scalenia gruntów oraz zagospodarowania poscaleniowego, ale również lokalnej społeczności (walor turystyczny). Drogi transportu rolnego służą mieszkańcom jako ścieżki rowerowe, zaprojektowano miejsca odpoczynku, nasadzono drzewa.

Efekty scalania gruntów na terenie Powiatu Raciborskiego są bardzo często przedmiotem wizyt delegacji innych powiatów.

Ważnym czynnikiem jest czynny udział mieszkańców wsi w zebraniach zwoływanych przez Starostę, na których omawiane są wszystkie etapy prac scaleniowych, wątpliwości, skargi, wnioski, które w opracowaniu projektu są na bieżąco weryfikowane przez wykonawcę prac. Również w zakresie zagospodarowania poscaleniowego udział mieszkańców wsi stanowił duże wsparcie dla Starosty. Wszystkie zgłaszane uwagi i zastrzeżenia na bieżąco były weryfikowane przez organ. Udział Wójta Gminy Pietrowice Wielkie we wszystkich czynnościach i zebraniach prowadzonych przez organ stanowiły duże wsparcie zarówno dla organu prowadzącego jak i dla wykonawcy prac scaleniowych.

Trudnością w realizacji operacji jest duża liczba uczestników. Zasadniczo w pracach uczestniczą przede wszystkim najwięksi rolnicy, którzy pozostają w bieżącym kontakcie z przedstawicielem Starosty jak i wykonawcami prac. W wyniku wielu dodatkowych spotkań udało się na bieżąco wprowadzać zmiany do projektu scalenia oraz wyjaśniać wątpliwości, elektem czego na projekt scalania gruntów nie wpłynęły żadne zastrzeżenia. Ponadto nie złożono również odwołań od decyzji zatwierdzającej projekt scalenia.

W przypadku kolejnych obiektów dużym problemem jest wysokość środków na finansowanie prac, zwłaszcza w zakresie zagospodarowani poscaleniowego. Z uwagi na stale rosnące koszty prac, istnieje duże ryzyko nieosiągnięcia wskaźników wynikających z zawartej umowy o przyznaniu pomocy finansowej na realizację operacji i wykonanie pełnego zakresu robót w ramach kwoty przyznanej pomocy. 


Beneficjent

Powiat Raciborski

Plac Stefana Okrzei 4, 47-400 Racibórz

Tel: 32 45 97 304

WWW: https://bip.powiatraciborski.pl/main/index.html

E-mail: bok@powiatraciborski.pl; geodezja@powiatraciborski.pl


Program operacyjny

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020

Priorytet PROW:

II. Zwiększanie rentowności gospodarstw i konkurencyjności wszystkich rodzajów rolnictwa we wszystkich regionach oraz promowanie innowacyjnych technologii w gospodarstwach i zrównoważonej gospodarki leśnej.

Działanie PROW:

M04-Inwestycje w środki trwałe


Termin i miejsce realizacji

Termin realizacji projektu: 12.2017 - 03.2021

Zasięg lokalny - Polska śląskie

Koszt projektu

Całkowity koszt projektu: 10.996.282,82

w tym środki z UE: 6.996.934,76

z budżetu państwa: 3.999.348,06

z budżetu samorządów: 0,00

środki prywatne: 0,00

inne: 0,00