Projekty 2014-2020
Podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania mięsa
KONTEKST I CELE PROJEKTU
Swojskie wędliny państwo Słomkowscy robili już od jakiegoś czasu. Ze względu na problemy zdrowotne w rodzinie chcieli mieć pewność, że to co jedzą nie zawiera konserwantów, polepszaczy i jest dobrej jakości mięsem. Większość przepisów, z których korzystają, przekazała mieszkająca z nimi 92-letnia babcia.
Sytuacja ekonomiczna w rolnictwie skłoniła państwa Słomkowskich do znalezienia dodatkowego źródła dochodu. Gospodarze wiedzieli, że coraz więcej osób poszukuje lokalnych smaków, tradycyjnego, ale przede wszystkim zdrowego jedzenia. Stąd też zrodził się pomysł na stworzenie przydomowej masarni i sklepiku z lokalnymi produktami. Region Pałuk odwiedza wielu turystów, którzy chcą poznać te tereny od strony kulinarnej. Gospodarze pragnęli, aby turyści i okoliczni mieszkańcy poznali smak tradycji. Zależało im również na współpracy z lokalnymi podmiotami.
ZREALIZOWANE DZIAŁANIA
W ramach realizacji projektu przerobiono budynek gospodarczy na małą masarnię.
Następnie dzięki funduszom z PROW, gospodarze mogli wyposażyć ją w maszyny do produkcji wędlin, które znacząco ułatwiają pracę.
Państwo Słomkowscy utworzyli dwa stanowiska pracy, a to więcej niż zakładał projekt. W międzyczasie tworzono bazę klientów - każdy, kto interesował się tradycyjnymi wędlinami dołączał do SMS-owej bazy- dzięki niej można informować klientów, kiedy odbędzie się sprzedaż (wtedy odbywała się jeszcze tylko na zamówienia). Kolejnym krokiem było otwarcie sklepiku oraz reklama.
Gospodarstwo Rolne Państwa Słomkowskich znajduje się na skrzyżowaniu dwóch dróg wojewódzkich, więc skorzystano z potencjału, jaki dawała reklama powieszona przy domu.
Oprócz tego do promocji wykorzystano lokalne radio, a z czasem utworzono stronę na FB - U Doroty Wędliny jak dawniej. Jednak gospodarze nadal informują swoich klientów za pomocą sms-ów o aktualnościach i nowościach w sklepiku. Kolejny etapem było zwiększenie asortymentu. Udało się podjąć współpracę z lokalnymi gospodarstwami i przedsiębiorcami. Dla wielu startujących firm jest wyzwaniem rozprowadzenie swoich produktów, a Państwo Słomkowscy chcieli stworzyć miejsce, które będzie zrzeszać lokalnych wystawców. Obecnie oprócz wędlin w sklepiku można kupić domowe ciasta, chleby, nabiał z lokalnej serowarni, wina z pobliskiej winnicy, oleje, ekologiczne mąki, warzywa prosto z pola, przetworu typu dżemy, miody. Państwo Słomkowscy dołączyli do projektu Z pola do stołu, zrealizowanego przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. Biorą również udział w jarmarkach organizowanych przez starostwa i domy kultury w regionie.
OSIĄGNIĘTE REZULTATY I WNIOSKI
Odkąd Państwo Słomkowscy zaczęli prowadzić dodatkową działalność zyskali regularny, stabilny dochód umożliwiający dodatkowe inwestycje w gospodarstwie.
Drób, który hodują sprzedają sami, nie mają problemu ze zbytem. Zwiększyli hodowlę z 200 do 600 kurczaków miesięcznie. Początkowo przerabiali 1. tucznika tygodniowo, teraz przerabiają powyżej 4.
W bazie klientów znajduje się już około 1500 osób.
Beneficjent
Dorota Słomkowska
Murczyn 60, 88-400 Żnin
Tel: 605285670
WWW: https://www.facebook.com/profile.php?id=100081977414774
E-mail: maria.slomkowska@gmail.com
Program operacyjny
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020
Priorytet PROW:
III. Wspieranie organizacji łańcucha dostaw żywności, w tym przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych, promowanie dobrostanu zwierząt i zarządzania ryzykiem w rolnictwie.
Działanie PROW:
M19-Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER (RLKS)
Termin i miejsce realizacji
Termin realizacji projektu: 03.2019 - 12.2021
Zasięg lokalny - Polska kujawsko-pomorskieKoszt projektu
Całkowity koszt projektu: 100.000,00
w tym środki z UE: 100.000,00
z budżetu państwa: 0,00
z budżetu samorządów: 0,00
środki prywatne: 0,00
inne: 0,00