Projekty 2014-2020

Przyzagrodowa Produkcja Sera SEROWNIA KUCHARY

KONTEKST I CELE PROJEKTU

Pani Ilona Michalak jest właścicielką gospodarstwa rodzinnego odziedziczonego po rodzicach, w którym systematycznie powiększany jest areał gruntów i ilość utrzymywanego bydła. Obecnie posiada 130 hektarów o profilu hodowla bydła mlecznego rasa holsztyńsko-fryzyjska. Stado liczy ponad 200 sztuk, w tym 100 krów mlecznych. Bydło rasy Hf niesie genetycznie zaprogramowany ogromny potencjał produkcyjny, co jednak wymaga zapewnienia dobrostanu na bardzo wysokim poziomie. Dlatego w gospodarstwie Pani Ilony krowy głównie przebywają na świeżym powietrzu, tylko podczas niesprzyjających warunków korzystają z przestronnej obory. Nieograniczony dostęp do świeżego powietrza, światła oraz swoboda poruszania się, eliminują problemy płucne i biegunki. W trosce o dobrostan zwierząt zainstalowano w oborze czochradła do krów i wentylatory z komputerowymi sterownikami oraz podnoszone kurtyny. Krowy w ciągu doby leżą około 12-14 godzin. Obora ściółkowa zapewnia im pełen komfort. Żywienie jest prowadzone w oparciu o pasze gospodarskie. 

W roku 2019 postanowiono odejść od produkcji wyłącznie pierwotnej i uruchomiono przyzagrodową produkcję sera, opartą na bazie wytwarzanego w gospodarstwie mleka oraz sprzedaż. 

ZREALIZOWANE DZIAŁANIA

Przyzagrodowa produkcja serów oparta na bazie wytwarzanego w gospodarstwie surowca uruchomiona została w 2019 roku.

Wszystkie sery robione są z niepasteryzowanego mleka o wysokiej zawartości tłuszczu, pochodzącego od wyselekcjonowanych krów. Udój przeprowadza się przy użyciu hali udojowej. Przy wytwarzaniu sera, pani Ilona stara się o maksymalne wykorzystanie naturalnych benefitów mleka, poprzez zastosowanie własnych receptur tak, aby w pełni wyeliminować wszelkie substancje konserwujące, poprawiające strukturę, smak i zapach. W ramach projektu wyposażono przetwórnię mleka w najnowocześniejsze urządzenia z komputerowymi sterownikami: kocioł serowarski, stół ociekowy, stoły serowarskie, formy do sera różnej wielkości i kształtu, dojrzewalnię, szafę chłodniczą, wagę elektroniczną, zgrzewarkę próżniową, zaplecze do mycia i dezynfekcji. Wydzielone jest stanowisko do krojenia, pakowania, porcjowania oraz szafa chłodnicza.

 W całej serowni w celu zapewnienia czystości mikrobiologicznej i ujednolicenia temperatury, zastosowano system rekuperacji ze stacją komputerową regulującą przepływ czystego powietrza o ustalonej i pożądanej temperaturze 21 stopni C. Wszystkie urządzenia są ze stali szlachetnej, większość przesuwna na kółkach, co ułatwia pracę i utrzymanie higieny.

OSIĄGNIĘTE REZULTATY I WNIOSKI

Wprowadzenie do gospodarstwa rolnego przetwórstwa, przyniosło oprócz satysfakcji przede wszystkim perspektywę na przyszłość.

Wytwarzane produkty sprzedawane są w sklepie przy serowni, w ramach rolniczego handlu detalicznego. Zakład przerabia około 1000 litrów mleka dziennie (w planach jest zwiększenie tego wolumenu). Serownia oferuje m. in.: ser żółty dojrzewający, ser podpuszczkowy dojrzewający z różnymi dodatkami, ricottę, ser typu FETA w zalewie, jogurt naturalny, masło.

Przedsięwzięcie zostało laureatem XX ogólnopolskiego konkursu „Sposób na sukces” w 2020 r. Wytwarzane produkty zdobywają nagrody np. Perła Wielkopolski za ser dojrzewający 2022 r.

Gospodarstwo stało się rozpoznawalne w okolicy jako producent serów i innych przetworów mlecznych. Z dużym powodzeniem podbija rynek lokalny.

Właścicielka współpracuje z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu w zakresie podnoszenia umiejętności i kwalifikacji. Z Ośrodkami Doradztwa Rolniczego prowadzi wymianę wiedzy o gospodarowaniu, a uczniowie szkół rolniczych mają u niej możliwość odbycia praktyk zawodowych.


Beneficjent

Gospodarstwo Rolne Ilona Michalak

Kuchary Borowe 36, 62-570 Rychwał

Tel: 609763440

WWW: https://www.facebook.com/serownia.kuchary/

E-mail: Ilona.michalak.8@o2.pl


Program operacyjny

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020

Priorytet PROW:

II. Zwiększanie rentowności gospodarstw i konkurencyjności wszystkich rodzajów rolnictwa we wszystkich regionach oraz promowanie innowacyjnych technologii w gospodarstwach i zrównoważonej gospodarki leśnej.

Działanie PROW:

M04-Inwestycje w środki trwałe


Termin i miejsce realizacji

Termin realizacji projektu: 08.2020 - 11.2021

Zasięg lokalny - Polska wielkopolskie

Koszt projektu

Całkowity koszt projektu: 117.115,21

w tym środki z UE: 23.423,04

z budżetu państwa: 0,00

z budżetu samorządów: 0,00

środki prywatne: 93.692,17

inne: 0,00