Projekty 2014-2020
Odwiedź pogranicze
KONTEKST I CELE PROJEKTU
Impulsem do rozpoczęcia współpracy przez LGD Nyskie Księstwo Jezior i Gór oraz czeską LGD Mas Hruby Jesenik, były słabo rozpoznawalne atrakcje turystyczne po obu stronach granicy, w tym dziedzictwo kulturalne i kulinarne. Główny cel projektu miał za zadanie wypracować spójną, wspólną i widoczną ofertę turystyczną pogranicza polsko-czeskiego dla odwiedzających ją turystów.
Idąc z duchem czasu postanowiono stworzyć produkt innowacyjny w formie aplikacji i zawrzeć w niej wszystkie interesujące informacje o kulturze, kulinariach i wydarzeniach odbywających się po obu stronach granicy. Projekt miał również służyć promocji i wspieraniu lokalnych produktów i usług oraz umożliwiać zwiększenie dochodów lokalnych gospodarstw rodzinnych i przedsiębiorców.
ZREALIZOWANE DZIAŁANIA
W ramach projektu wykonano aplikację zawierającą informacje o atrakcjach turystycznych pogranicza polsko-czeskiego, dostępną w czterech wersjach językowych: polska, czeska, niemiecka i angielska.
Aplikacja jest usługą bezpłatną, dostępna jest również na stronach internetowych obu partnerów. Turyści mogą zaplanować swój pobyt na pograniczu z wykorzystaniem wybranych przez siebie ofert: dzień na pograniczu, weekend na pograniczu, tydzień na pograniczu oraz pogranicze non-stop.
Aplikacja ma na celu:
- Promocję atrakcji turystycznych przez utworzenie ofert pozwalających na zwiedzanie "Z widokiem na Pogranicze" oraz korzystanie z bogactwa przyrody i czystego powietrza "Zapachy Pogranicza".
- Promocję kulinarnych produktów turystycznych "Smak Pogranicza".
- Promocję cyklicznych, lokalnych wydarzeń muzycznych "Koncertowe Pogranicze".
- Promocję cyklicznych wydarzeń sportowych "Pogranicze w ruchu".
Dodatkowo, w ramach zadań projektowych wydano publikację - mapę promującą aplikację oraz wybrane atrakcje pogranicza, objętego obszarem działania polskiej i czeskiej lokalnej grupy działania. Zorganizowano również polsko-czeski konkurs kulinarny oraz koncert.
OSIĄGNIĘTE REZULTATY I WNIOSKI
Dzięki zaangażowaniu i współpracy dwóch lokalnych grup działania: z Polski i Czech powstała jedna, wspólna oferta turystyczna po obu stronach granicy, która pozwala w nowy, usystematyzowany sposób wykorzystać lokalne zasoby przyrodnicze, historyczne, kulturalne, kulinarne i społeczne.
Zidentyfikowano również potrzebę utworzenia Centrum Produktu Lokalnego, w którym prowadzone będą warsztaty kulinarne, celem zachowania miejscowych, tradycyjnych potraw i wyrobów cukierniczych, utrwalenia starych receptur i przekazania ich młodemu pokoleniu. W Centrum planowana jest także sprzedaż lokalnych produktów, wyrobów rękodzielniczych i pamiątek turystycznych, nawiązujących do lokalnego dziedzictwa. Projekt pokazał również, jak mała jest wiedza wśród lokalnych społeczności, o atrakcjach turystycznych, przyrodniczych i historycznych miejsc, w których żyją.
I jak wiele pozostaje do zrobienia na tej płaszczyźnie.
Projekt jest laureatem konkursu na projekty współpracy realizowanego w 2020 r. przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie.
Wszystkie zgłoszone do konkursu projekty zostały przedstawione w publikacji „Razem, lepiej, ciekawiej. Trzydzieści dwie opowieści o wspólnocie”.
Beneficjent
Nyskie Księstwo Jezior i Gór
Ul. Bracka 7, 48-300 Nysa
Tel: 77 433 55 99
E-mail: biuro@ksiestwo.nysa.pl
Program operacyjny
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020
Priorytet PROW:
VI. Wspieranie włączenia społecznego, ograniczania ubóstwa i rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich
Działanie PROW:
M19-Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER (RLKS)
Termin i miejsce realizacji
Termin realizacji projektu: 07.2018 - 12.2018
Zasięg międzynarodowy - Polska , CzechyKoszt projektu
Całkowity koszt projektu: 99.943,00
w tym środki z UE: 36.349,27
z budżetu państwa: 63.593,73
z budżetu samorządów: 0,00
środki prywatne: 0,00
inne: 0,00