Biblioteka

Bogdan Kaźmierczak, Iwona Marczak, Agata Szczurowska,Norbert Gajewski, 2017

Przywróćmy Wisłę

Publikacja stanowi formę promocji dobrych praktyk zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich z wykorzystaniem walorów przyrodniczych, krajobrazowych i turystycznych rzeki Wisły.

Publikacja oparta została na prezentowanych w czasie konferencji zagadnieniach  obejmujących: Potencjał Wisły w wymiarze przyrodniczym, kulturowym i gospodarczym; Produkty turystyczne i rekreacyjne rzeki Wisły;  Perspektywy rozwoju gospodarczego obszarów wiejskich z wykorzystaniem potencjału rzeki Wisły;  Możliwości finansowania rozwoju obszarów wiejskich;

wzbogaconych o specjalistyczną wiedzę specjalistów i ekspertów z zakresu nauk przyrodniczych, kulturowych, rozwoju gospodarczego.

Lokalna Grupa Działania „Północne Mazowsze”, red.Mikołaj Niedek, 2017

EKO-LIDERZY. Dobre praktyki projektów przyjaznychdla środowiska i klimatu

W publikacji przedstawiono spektrum projektów wyłonionych w ramach Konkursu „EkoLeader LGD”. Spośród siedemnastu przykładów dobrych praktyk, opisanych w niniejszej publikacji, Jury wyłoniło trzech laureatów, których projekty najbardziej odpowiadały celom Konkursu i ustalonym w regulaminie kryteriom ich oceny.

Red. Jolanta Wojciechowska, 2017

Sieci współpracy w turystyce wiejskiej.Stan obecny i nowe wyzwania

Publikacja poświęcona jest sieciom współpracy w turystyce wiejskiej, przedstawia zagadnienie ich organizowania i funkcjonowania, czyli analizę stanu obecnego, ale także określa nowe wyzwania w tym zakresie. Książka składa się z pięciu części obejmujących kolejno takie zagadnienia, jak: powiązania podmiotów, ich rola w sieciach współpracy, przykłady sieciowych produktów turystyki wiejskiej oraz sieci współpracy w Polsce i innych krajach.

Wydział Oznaczeń Geograficznych w Departamencie Rynków Rolnych MRiRW, 2017

Tradycja w ujęciu młodych, czyli 50 najlepszych przepisów

Publikacja zawierająca przepisy, które zakwalifikowały się do IV edycji konkursu dla ponadgimnazjalnych szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane jako Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP), Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG) lub Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (GTS).

2017

Studia Obszarów Wiejskich tom 46

Niniejszy tom Studiów Obszarów Wiejskich poświęcony jest społecznym i indywidualnym zasobom obszarów wiejskich w Polsce. W zamieszczonych artykułach zwraca się uwagę przede wszystkim na potencjał endogeniczny i rolę zasobów specyficznych w kreowaniu lokalnej indywidualności rozwojowej obszarów wiejskich funkcjonujących w różnych układach terytorialnych (gminy, powiaty, zrzeszenia celowe).

W artykułach zamieszczonych w niniejszym tomie Studiów Obszarów Wiejskich wyraźnie podkreślono znaczenie społecznych i indywidualnych zasobów w kreacji pozytywnych trendów rozwojowych na obszarach wiejskich. W większości przypadków są to „miękkie” czynniki, takie jak np. gotowość współpracy, zaangażowanie, elity świadome swych wiejskich wartości, kompetencje, osobowość, przedsiębiorczość, zestaw norm, postaw i wartości. Te trudno wymierne zasoby w połączeniu z bardziej klasycznymi i tradycyjnymi czynnikami rozwojowymi powinny stanowić bazę do zorientowanych terytorialnie strategii rozwojowych. Stąd też redakcja i autorzy mają nadzieję, że publikacja będzie bardzo użyteczna nie tylko dla grona badaczy reprezentujących różne specjalności naukowe, ale także dla planistów regionalnych, przedstawicieli administracji publicznej i samorządowej, studentów oraz mieszkańców obszarów wiejskich.

ROZWIŃ ZWIŃ
2017

Studia Obszarów Wiejskich tom 45

Niniejszy tom Studiów Obszarów Wiejskich poświęcony jest środowiskowym i kulturowym zasobom wsi w Polsce. W artykułach poruszona została tematyka rozpoznania i oceny wartości użytkowej zasobów wraz z uzasadnieniem potencjalnego ich wykorzystania oraz roli, jaką mogą pełnić w rozwoju obszarów wiejskich w ujęciu ogólnopolskim, regionalnym i lokalnym.

 

Prezentując zróżnicowane podejście badawcze, mogą one stanowić istotny element identyfikacji zasobów lokalnych i określenia ich roli w rozwoju wsi. Płynące z przeprowadzonych badań wnioski można wykorzystać do oceny sposobności wykorzystania zasobów w ujęciu społecznym i gospodarczym oraz zastosować w działaniach polityki regionalnej i lokalnej. Zamieszczone w niniejszym tomie prace stanowić mogą zatem cenne źródło wiedzy nie tylko dla naukowców, ale również powinny one zainteresować planistów, przedstawicieli administracji publicznej i  samorządowej, a także mieszkańców obszarów wiejskich.

ROZWIŃ ZWIŃ
2017

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku

"Reforma Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku" to broszura informacyjna - materiał konferencyjny, który zawiera informacje na temat ewolucji WPR, obecnego funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej, a także roli, którą odegrała w dotychczasowym rolnictwie i jakie korzyści przynosi rolnikom i obszarom wiejskim. W publikacji przybliżono stan prac i realizacji priorytetów w obecnej WPR oraz przedstawiono propozycję zmian dot. Wspólnej Polityki Rolnej i Polityki Spójności po 2020 roku.

Broszurę informacyjną - materiał Konferencyjny opracował zespół w składzie:
Prof. dr hab. Walenty Poczta, dr hab. Arkadiusz Sadowski, dr hab. Wawrzyniec Czubak, dr hab. Mariusz Matyka, dr Mirosław Drygas, dr Henryk Skórnicki

ROZWIŃ ZWIŃ
Elżbieta Kowalik, Małgorzata Kowalska, 2013

Kolorowe Zagrody

Celem publikacji jest zainspirowanie mieszkanek i mieszkańców wsi do zakładania, bądź zachowania istniejących tradycyjnych wiejskich ogródków kwiatowych

To zbiór informacji m.in. na temat: historii tradycyjnych wiejskich ogródków kwiatowych, zasad projektowania i budowy ogrodu wiejskiego, gatunków i odmian roślin ozdobnych i zielarskich charakterystycznych dla tradycyjnych wiejskich ogródków, naturalnych metod pielęgnacji gleby i roślin, zachowania wiejskiej bioróżnorodności. Publikacja zrealizowana przez Stowarzyszenie Wiejskie „Zielona Przestrzeń”.    

2013

Katalog dobrych praktyk - prowadzenia aktywizacji i budowania kapitału społecznego przez lokalne grupy działania oraz zintegrowania i komplementarności lokalnych strategii rozwoju na obszarach wiejskich

Publikacja, powstała w ramach projektu: „Seminaria dla LGD nt. metody aktywizacji, budowania kapitału społecznego, komplementarności i zintegrowania oraz wydanie publikacji” i jest owocem zbierania i opracowywania dobrych praktyk, które były przedstawiane przez przed­stawicieli lokalnych grup działania w trakcie seminariów. Publikacja zrealizowana w ramach Planu działania SC KSOW.

Katarzyna Osiecka i zespół ekspertów Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, 2013

ABC przedsiębiorczości na obszarach wiejskich

Publikacja zawiera podstawowe informacje na temat uruchamiania i prowadzenia własnej firmy, dostarcza pomysłów i inspiracji na temat działalności pozarolniczej na obszarach wiejskich, zawiera wiele użytecznych porad dotyczących prowadzenia własnego biznesu, jednocześnie odnosi się do predyspozycji osobowościowych przedsiębiorcy.

Wyświetlanie rezultatów od 151 do 160 z 267