Olimpiada Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii

Głównym celem Olimpiady jest zainteresowanie młodzieży edukacją ekologiczną i energetyczną poprzez zachęcenie do zbadania roli odnawialnych źródeł energii w rozwiązaniu problemów środowiskowych, energetycznych i klimatycznych. Jest to zgodne z priorytetem 5 PROW 2014-2020 ze względu na promocję efektywnego gospodarowania zasobami i wspieranie przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną. W ramach operacji realizowane będą najnowsze rozwiązania w zakresie energetyki odnawialnej, w tym również w zakresie mikroinstalacji, co przekłada się na realizację celu 5 KSOW 2014-2020.

Cele szczegółowe operacji:

  • Popularyzacja wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii wśród młodzieży wiejskiej i młodych rolników,
  • Zainteresowanie młodzieży wiejskiej, a za ich pośrednictwem również społeczności lokalnych odnawialnymi źródłami
  • Zwrócenie uwagi na istotną rolę jaka powinna odgrywać energia przyjazna środowisku.
  • Kształtowanie wśród młodych ludzi poczucia odpowiedzialności za środowisko, znajdowania rozwiązań sprzyjających rozwojowi ekoenergetyki.
  • Promocja wykorzystania odnawialnych źródeł energii: biomasy, wody, wiatru, słońca i energii wnętrza Ziemi.
  • Rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska naturalnego w najbliższym otoczeniu.

Operacja ma na celu sprawdzenie wiedzy młodych ludzi mieszkających na obszarach wiejskich z zakresu odnawialnych źródeł energii, ich wykorzystania w gospodarstwach domowych. W ostatnich kilku lat odbyło się bardzo dużo szkoleń, konferencji z tego zakresu, w większości skierowanych do mieszkańców obszarów wiejskich. Warto sprawdzić jak młode pokolenie przyswoiło tą wiedzę i jaki jest poziom jej wykorzystania.

Olimpiada jest kierowana do 1120 uczniów szkół ponad gimnazjalnych, w szczególności szkół rolniczych znajdujących się na terenie całej Polski oraz do młodych rolników i właścicieli gospodarstw agroturystycznych do lat 35. Uczestnikami olimpiady mogą być wyłącznie chętni poszerzenia lub sprawdzenia swej wiedzy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz młodzi rolnicy i właściciele gospodarstw agroturystycznych.

Ponadto w ramach operacji zostanie przygotowany reportaż wideo z etapu krajowego Olimpiady, który będzie stanowił element upowszechniania informacji o rezultatach operacji. Zostanie on umieszczony na stronie operacji oraz stronach partnerów.

Partner zrezygnował z realizacji projektu.


Projekt realizowany w ramach Priorytetu 5: Promowanie efektywnego gospodarowania zasobami i wspieranie przechodzenia w sektorach rolnym, spożywczym i leśnym na gospodarkę niskoemisyjną i odporną na zmianę klimatu