Biblioteka
POLECANE PUBLIKACJE
Moja sytuacja w okresie koronawirusa
Raport powstał w ramach projektu zmierzającego do rozpoznania sytuacji społecznej i ekonomicznej ludności Polski, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców wsi w okresie pandemii.
Badania IRWiR PAN zmierzają do rozpoznania sytuacji osób w okresie pandemii COVID’19. Kluczową kwestią wpływającą na przedmiot badań było określenie jak zmienia się konsumpcja i sytuacja gospodarstw domowych w związku ze zmianami, jakie zachodzą w gospodarce, a także podjętymi działaniami dostosowawczymi zarówno jednostek, jak i pośrednio przedsiębiorstw, w których badani byli zatrudnieni. Przedstawiono w nim zmiany zachowań ludności, a w efekcie gospodarstw domowych, zachodzące w wyniku pandemii COVID’19.
Kodeks dobrych praktyk — inteligentne specjalizacje w promocji lokalnego dziedzictwa
Innowacyjność wymaga od podmiotu tego, aby dzielić się swoimi pomysłami z innymi. Dlatego celem niniejszego opracowania było wskazanie wybranych innowacyjnych form promocji w zakresie lokalnego dziedzictwa, które można wykorzystać w różnych podmiotach zajmujących się działalnością w tym obszarze. Współczesny konsument jest wymagający, doświadczony i odporny na oddziaływanie tradycyjnych form promocji. Obecnie istotne znaczenie ma poznanie potrzeb konkretnego klienta i przygotowanie dla niego atrakcyjnej, skrojonej na jego miarę oferty. Następnym etapem jest pozyskanie jego uwagi i dotarcie do niego z konkretnym komunikatem, który go zaciekawi i zainteresuje oraz skłoni do zakupu produktu. Opracowanie składa się trzech części oraz wstępu, podsumowania i literatury.
Publikacja wydana w ramach międzynarodowego projektu współpracy „Inteligentne specjalizacje w promocji lokalnego dziedzictwa”.
Przewodnik dla rolnika - inwestycje w systemy nawadniajace w gospodarstwie rolnym
Broszura o nawapnieniach w gospodarstwach rolnych wydana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako przewodnik dla rolnika.
Sieci LGD – obowiązek czy szansa?
Raport przedstawia wyniki badania przeprowadzonego od sierpnia 2020 roku do połowy kwietnia 2021 roku, podczas których dyskutowano na temat sposobu aktywizowania mieszkańców, stosowanych narzędzi, sposobów włączania różnych partnerów działających na danym obszarze. Rozmawiano również o korzyściach bycia i działania w sieci i poza nią. Wyniki znalazły swoje odzwierciedlenie w raporcie z badań. Raport powstał w ramach projektu "Sieci LGD – obowiązek czy szansa?" realizowanego przez Fundację Idealna Gmina w partnerstwie z FDPA – Fundacją na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa oraz Stowarzyszeniem Towarzystwo Rozwoju Gminy Płużnica.
Krótki łańcuch dostaw i RHD jako determinanty rozwoju lokalnego rolnictwa
Raport z badania przeprowadzonego w województwach: małopolskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim i podlaskim, mające na celu ustalenie, które podmioty są najbardziej odpowiednie dla organizowania rynków lokalnych. Przeprowadzone badanie potwierdza, że w celu określenia potencjału sprzedaży bezpośredniej jedyną możliwą formą są badania bezpośrednie (wywiady, ankiety) w gospodarstwach. To warunkuje niewielki, gminny zakres takich badań. Natomiast z analizy baz danych tworzonych przez różne instytucje wynika, że szacunki na szczeblu województwa są mało wiarygodne, a także niecelowe. Z tego wynika rekomendacja, że prawdziwe rynki lokalne (od pola do stołu) tworzą się w lokalnych układach. Niezbędnym elementem ich modelu instytucjonalnego jest wsparcie samorządu gminnego. Na podstawie przeprowadzonego badania opracowano metodę oceny potencjału rynku lokalnego, możliwą do zastosowania w każdej gminie. Publikacja powstała w ramach projektu Krótki łańcuch dostaw i RHD jako determinanty rozwoju lokalnego rolnictwa
Od pola do stołu po Norwesku
W broszurze przedstawiono dobre praktyki w innych krajach - zgromadzone przykłady mogą stać się inspiracją do tworzenia innowacyjnych projektów w zakresie prowadzenia produkcji żywności i tworzenia przedsięwzięć na rzecz sprzedaży bezpośredniej.
Broszura Działania na rzecz rozwoju gospodarstw opiekuńczych w Polsce na poziomie regionalnym i lokalnym
Publikacja powstała w ramach projektu Gospodarstwa opiekuńcze – rozwijanie usług społecznych na obszarach wiejskich
Raport z badań Diagnoza potencjału samorządów do podjęcia działań na rzecz wdrożenia koncepcji gospodarstw opiekuńczych w Polsce
Publikacja powstała w ramach projektu Gospodarstwa opiekuńcze – rozwijanie usług społecznych na obszarach wiejskich
Klaster bezpieczna żywność
Klaster Bezpieczna Żywność to partnerstwo firm branży rolno-spożywczej zlokalizowanych w województwie mazowieckim. Wspiera działalność przedsiębiorstw w sektorze produkcji i przetwórstwa żywności oraz w sektorach pokrewnych poprzez rozwój współpracy oraz wspólnych przedsięwzięć, łączących m.in. rolników, producentów, przetwórców, handlowców, dostawców technologii i innowacyjnych rozwiązań. Przedsiębiorstwa skupione w Klastrze konkurują ze sobą, ale jednocześnie współpracują w tych obszarach, gdzie przynosi to korzyść dla wszystkich uczestników. Konkurencja i współpraca staje się motorem ich rozwoju. Im więcej firm aktywnie działa w Klastrze, jest się on atrakcyjniejszy, przyciąga więcej podmiotów i tym samym staje się istotnym partnerem na rynku. Celem klastra jest stworzenie największego i najbardziej efektywnego powiązania kooperacyjnego w województwie mazowieckim, którego projekty i działania istotnie wpłyną na rozwój każdego z członków klastra, a co za tym idzie rozwój gospodarczy regionu. Siła Klastra tkwi w zespole i współpracy, które tworzą większy potencjał i umożliwiają szybszą adaptację do zmieniającego się rynku.
Analiza potencjalnych partnerów Klastra BŻ
Analiza obejmuje następujące zakresy tematyczne: Rynek produktów lokalnych w województwie mazowieckim i województwach sąsiednich do województwa mazowieckiego; Identyfikację i wykaz potencjalnych partnerów klastra Bezpieczna Żywność; Obszary współpracy i wspólnych inicjatyw klastra z zidentyfikowanymi partnerami; Możliwe modele współpracy podmiotów w ramach klastra, w szczególności w oparciu o dobre praktyki.