|

1000 euro czeka na Rolnika Roku!

Fundacja WWF Polska po raz kolejny ogłasza konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Jego celem jest nagrodzenie i wyróżnienie rolników, którzy stosują praktyki ograniczające odpływ substancji biogennych do wód, co wpływa na zmniejszenie eutrofizacji Morza Bałtyckiego. Konkurs adresowany jest do rolników z całej Polski, prowadzących produkcję zarówno konwencjonalną, jak i ekologiczną.

 W konkursie przyznawane są nagrody dla trzech najlepszych rolników. Pierwsze miejsce otrzymuje 1000 euro, drugie miejsce — 500 euro, a trzecie — 300 euro.

Rolnicy stosujący przyjazne środowisku morskiemu praktyki, zwiększają szanse na zmniejszenie eutrofizacji Morza Bałtyckiego — procesu prowadzącego do powstawania pustyń tlenowych oraz zamykania kąpielisk z powodu zakwitów sinic.

Animacja przedstawiająca proces eutrofizacji - WWF Polska

Konkurs jest organizowany pod patronatem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz Koalicji Żywa Ziemia, a nagroda została ufundowana przez WWF w ramach Programu na rzecz ochrony Ekoregionu Morza Bałtyckiego. Od momentu powstania konkursu w 2009 roku, już ponad 70 rolników zostało wyróżnionych za stosowanie przyjaznych środowisku morskiemu praktyk rolniczych.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 23 kwietnia 2023 roku.

Zgłoszenia należy wypełniać online albo nadsyłać na adres email: rolnikroku@wwf.pl lub pocztą tradycyjną na adres: 

  • Fundacja WWF Polska, ul. Usypiskowa 11, 02-386 Warszawa, z dopiskiem Rolnik Roku.

Zwycięzcę konkursu etapu krajowego poznamy latem 2023 r.

Zachęcamy także do odwiedzenia strony ZDROWY BAŁTYK, gdzie można się dowiedzieć więcej o procesie eutrofizacji oraz praktykach przyjaznych środowisku Morza Bałtyckiego.

Materiały do pobrania: