|

Wspólne cele, dla wspólnych korzyści. Bezpieczeństwo żywnościowe w obliczu kryzysów

Pole słoneczników

Jak twierdzi jedna z kluczowych europejskich organizacji rolniczych, by stawić czoła konsekwencjom związanym ze zmianami klimatu i wojną w Ukrainie, Europa potrzebuje swego rodzaju tarczy żywnościowej.

Dla zachowania silnej Europy w pokoju, kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego oraz łańcuchów dostaw. To jest nauka, którą przekazali nam ojcowie założyciele Unii. W nadchodzących dniach i tygodniach, kiedy uwaga świata będzie w pierwszej kolejności skupiać się na rozwiązaniu trwającego konfliktu, unijni decydenci muszą także uwzględniać jego wpływ na kluczowe sektory gospodarki. Europejskie rolnictwo jest kluczowe dla naszej strategicznej autonomii. Unijni politycy podejmujący decyzje muszą reagować zdecydowanie i szybko, aby jej nie stracić. — tak brzmiał ostatni akapit oświadczenia organizacji Copa i Cogeca, z dnia 28 lutego tego roku. Dzisiaj już wiemy jak bardzo, postępująca tragedia zmieniła sposób narracji i analizy dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego Europy na kolejne lata.

Ukraina jest czwartym największym, zewnętrznym dostawcą żywności do Unii Europejskiej, odpowiadając za ¼ jej zbóż i olejów roślinnych oraz połowę kukurydzy na naszym, unijnym rynku. Konsekwencje destabilizacji tego kraju, mocno uderzą w społeczności na rynku globalnym. W obliczu postępującej i trwającej wojny, wiele organizacji wskazuje na potrzebę wzmocnienia współpracy między rolnikami na unijnym i międzynarodowym rynku.

Jedną z nich jest Copa Cogeca, informująca niedawno o tym, że do grona jej partnerów dołączy ukraińska organizacja rolnicza UNAF (Ukraińskie Krajowe Forum Rolnicze), tym samym wchodząc do europejskiej wspólnoty rolniczej.

Przyjęcie kolegów z Ukrainy do Copa i Cogeca jest naturalną kontynuacją działań solidarnościowych prowadzonych w terenie przez naszych rolników i spółdzielnie. Europejska społeczność rolnicza mobilizuje się na wszystkich poziomach, by udzielić konkretnego wsparcia mieszkańcom Ukrainy i uchodźcom przybywającym do wszystkich państw członkowskich. — powiedział Ramón Armengol, przewodniczący Cogeca.

Według organizacji, skutki sytuacji w jakiej znajdujemy się dzisiaj jako Europa, będą odczuwalne na całym świecie jeszcze przez wiele lat, odbijając się pośrednio lub bezpośrednio na większości rodzajów produkcji rolnej. Niektóre sektory już teraz odczuwają wzrost cen spowodowany kryzysami Covid-19 i energetycznym, potrzebując natychmiastowego wsparcia.

Cytując Christiane Lambert, przewodniczącą Copa: Ponieważ rosyjski rząd posługuje się bezpieczeństwem żywnościowym jako bronią, musimy odpowiedzieć tworząc tarczę żywnościową. Podobnie jak w przypadku energii, jesteśmy przekonani o możliwościach zwiększenia naszej strategicznej autonomii w rolnictwie przy jednoczesnym utrzymaniu postępów w zakresie zrównoważoności. Przeciwstawianie tych dwóch wymiarów, co miało ostatnio miejsce w Brukseli, jest bezcelowe. Musimy uzbroić nasze rolnictwo, by mogło równocześnie stawić czoła dwóm poważnym kryzysom — wojnie w Ukrainie i zmianie klimatu.

Kończąc komunikat, Copa Cogeca wzywa do zezwolenia na prowadzenie upraw na wszystkich dostępnych gruntach w 2022 roku, aby w ten sposób złagodzić rosyjską i ukraińską blokadę produkcyjną. Organizacja przekonuje, że należy zrobić wszystko, by zapobiec zakłóceniom w łańcuchach dostaw, które bez wątpienia doprowadzą do wystąpienia braków żywności w pewnych częściach świata.

Stawką jest nasza niezależność żywnościowa i stabilność demokratyczna.

Źródła:

Copa i Cogeca komunikat prasowy

Copa i Cogeca oświadczenie