|

Czas promować lokalne dziedzictwo

Female ceramist polishing clay bowl in workshop

Zachęcamy do przeczytania publikacji o tytule: „Kodeks dobrych praktyk — inteligentne specjalizacje w promocji lokalnego dziedzictwa”.

„Innowacyjność i dziedzictwo to pojęcia, które raczej nie kojarzą się wspólnie. Czym innym jest historia i tradycja, czym innym nowoczesność. Ale można lokalne dziedzictwo pokazać w inny, zaskakujący sposób, aby odkryć je na nowo. Warto zwrócić uwagę mieszkańców, zaintrygować odwiedzających, przyciągnąć i zainteresować tym, co jest atrakcyjnego na danym terenie od lat.

Czego dotyczy ta praca?

Publikacja stara się w przejrzysty i zwięzły sposób przedstawić metody i rozwiązania służące promocji każdego rodzaju działalności opierającej się na lokalnym dziedzictwie. W trzech ilustrowanych rozdziałach, autorzy wyjaśniają szereg zagadnień związanych z tematem dzieła: od próby zdefiniowania kwestii bliskich temu o czym myślimy, mówiąc — „lokalne”, przez przedstawienie metod i rozwiązań służących promocji efektów pracy, po konkretne przykłady sprawdzonych rozwiązań stosowanych w innych krajach. Dzieło jest szczególnie polecane każdemu, kto interesuje się tematem rozwoju obszarów wiejskich, a także pragnie wykorzystać bogactwo zasobów tkwiące w dziedzictwie lokalnym. Jeżeli zamierzasz skutecznie, używając wielu narzędzi promować swoje działania, aby w przyszłości stać się wzorem dla innych, gotowym do budowania sieci współpracy między pragnącymi wymiany wiedzy oraz doświadczeń – koniecznie zapoznaj się z tym dziełem.

 „Katalog ten może być sugestią lub inspiracją do naśladowania i stosowania tych nowych form dla osób zajmującym się promocją, zachowaniem i komercjalizacją lokalnego dziedzictwa, tj. wytwórców lokalnych produktów, osób działającym w zakresie turystyki, rozrywki itp. opartych na lokalnych, unikalnych zasobach. Przedstawione przykłady mogą być implementowane w różnych rodzajach działalności, a ich wprowadzenie w obszarze lokalnego dziedzictwa powinno prowadzić do wzrostu konkurencyjności obszaru oraz ochrony i zachowania przyrodniczych i historycznych walorów.

Publikacja w pełnej wersji, znajduje się w bibliotece naszego portalu:  „Kodeks dobrych praktyk — inteligentne specjalizacje w promocji lokalnego dziedzictwa”