Wspólna polityka rolna (WPR), zapoczątkowana w 1962 roku, jest partnerstwem między sektorem rolnym i społeczeństwem, między Europą i rolnikami. Czym jest jednak w praktyce, jakie korzyści z niej wynikają i jaka czeka ją przyszłość? Te pytania rodzą się w głowie wielu osób zamieszkujących obszary wiejskie Europy, oczekujących jak najlepszych źródeł odpowiedzi. Dla chcących wspierać proces uświadamiania obywateli w tym zakresie, Komisja Europejska współfinansuje projekty mające na celu informowanie opinii publicznej o WPR.
Takie projekty mogą polegać na:
- tworzeniu programów telewizyjnych o rolnictwie i innowacjach;
- odbywaniu wizyt w gospodarstwach;
- prowadzeniu kampanii informacyjnych;
- realizacji działań audiowizualnych i medialnych;
- tworzeniu aplikacji do smartfonów i tabletów.
Wszelkie osoby lub podmioty prawne, takie jak stowarzyszenia lub organy krajowe mogą uczestniczyć w publikowanym raz w roku zaproszeniu do składania wniosków. W przepisach europejskich określono dwa cele, jakim służą wszystkie działania informacyjne:
- szerzenie wiedzy na temat wsparcia UE dla rolnictwa i na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w ramach WPR;
- utrzymywanie kontaktów z rolnikami i innymi podmiotami na obszarach wiejskich, którzy z kolei mogą przekazywać informacje na temat WPR dalej swoim lokalnym społecznościom i szerzej rozumianej opinii publicznej.
Termin ważności zaproszenia do składania wniosków na 2022 rok w sprawie wsparcia środków informacyjnych dotyczących wspólnej polityki rolnej upłynie 25 stycznia 2022 roku.
Zaproszenie do składania wniosków na 2021 r. było otwarte w dniach od 30 października 2020 r. do 21 stycznia 2021 roku. Dalsze informacje o zaproszeniu do składania wniosków na 2022 r., w tym warunki, aktualności oraz wykaz finansowanych działań, dostępne są w portalu poświęconym finansowaniu i przetargom.
Źródło: link.