|

"Dzieci Kapitana Nemo" szansą na odkrycie nieznanych historii polskich bohaterów

"Dzieci Kapitana Nemo" to innowacyjny program edukacyjny autorstwa Fundacji BGK, przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat. Jego głównym celem jest zaznajomienie młodzieży z życiem wybitnych, lecz często niedocenianych Polaków, którzy odnieśli sukces w dziedzinach nauki, sztuki czy biznesu. Program może być realizowany na różne sposoby, przez m.in. warsztaty, lekcje tematyczne, wystawy czy gry terenowe, miejskie oraz planszowe.

Wnioski uczestnictwa w programie można składać do 11 maja 2023 roku.

SZCZEGÓŁY

Inspiracją dla tej inicjatywy była historia Kapitana Nemo, bohatera powieści Juliusza Verne'a "20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi". W pierwotnych założeniach autor chciał, aby postać ta była Polakiem, który stawia czoła dawnej carskiej opresji dzięki swoim zdolnościom konstrukcyjnym i podwodnemu okrętowi. Ostatecznie, z obawy przed utratą rosyjskiego rynku, wydawca przekonał Verne'a do zmiany narodowości bohatera. Mimo to, opowieść ta wzbudza pragnienie odkrycia nieopowiedzianych biografii polskich bohaterów, którzy dokonywali wielkich rzeczy z dala od rodzimej ziemi. Nasza historia obfituje w osiągnięcia na polu medycyny, prawa, przemysłu czy przedsiębiorczości, które zasługują na przywrócenie pamięci o nich. Wszyscy znamy historię Marii Skłodowskiej-Curie, ale ilu z nas słyszało o innych polskich badaczach czy wynalazcach?

Projekt Dzieci Kapitana Nemo ma na celu przypomnienie sylwetek takich osób, których dokonania zmieniły świat inspirując przy tym pokolenia młodych Polaków.

Odbiorcami działań konkursowych są uczniowie szkół podstawowych (klasy IV-VIII) oraz szkół ponadpodstawowych z miejscowości liczących do 100 tys. mieszkańców. Do udziału w programie, wnioski mogą składać fundacje, stowarzyszenia, publiczne szkoły, biblioteki czy domy kultury. Spośród zgłoszonych projektów wybrane zostanie 30 najlepszych, które otrzymają dofinansowanie na kwotę do 20 000 zł brutto każdy. Środki finansowe przeznaczone są na przygotowanie zajęć, zakup materiałów edukacyjnych, koordynację projektu, koszty księgowości czy wynajem sali.