|

Jak brzmi wieś?

Na zdjęciu znajduje się mężczyzna siedzący na polnej drodze, wpatrzony w książkę.

W odpowiedzi na to pytanie, postanowiliśmy w jednym miejscu: na jednej liście dostępnej każdemu odwiedzającemu nasz kanał YouTube — gromadzić piosenki, które wybrzmiewają tradycjami zaczerpniętymi z szeroko pojętej, muzyki ludowej. Przy tym, w trosce o zachowanie różnorodności utworów zawartych w tworzonej przez nas playliście, dbamy o unikanie rozpowszechniania tego co osłuchane i powszechne, kierując się określoną, wypracowaną selekcją. Tak, aby każdy z odwiedzających, znalazł tu dla siebie coś oryginalnego i spoza głównego obiegu, a przy tym — wartościowego.

Playlista została stworzona według określonego klucza. W każdy piątek, aktualizujemy bazę utworów o cztery nowe, wybierane według następujących kryteriów:

  1. utwór z naszej wsi dawniej;
  2. utwór z naszej wsi dzisiaj;
  3. utwór z europejskiej wsi, dawnej lub dzisiejszej;
  4. utwór ze świata, dawny lub dzisiejszy.

Trzymając się tego schematu, wytypowaliśmy do tej pory szereg pieśni ludowością, życiem, rytmiką i tradycjami wiejskimi inspirowanych, unikając zawężania grupy docelowej do ram jednego gatunku (np. folku). Dzięki temu usłyszycie u nas piosenki zarówno wykonywane przez „klasyczne kapele ludowe”, jak i muzykę przenikającą style, wychodzącą poza akademicko określone ramy — stosującą środki i narzędzia stosowane w gatunkach rzadko kojarzonych z tym co „ludowe”, z tym co wiejskie. Szczególnie w powszechnie utrwalonej świadomości.

Najlepszym na to przykładem niech będą tacy artyści i projekty z playlisty, jak:

  • Laboratorium pieśni — trójmiejski, kobiecy zespół pieśniarek, powstały w 2013 roku. Grupa śpiewa i aranżuje tradycyjne pieśni polifoniczne, które są zazwyczaj przywożone z różnych regionów Polski, Europy i Świata przez członków zespołu, następnie zostają opracowywane w procesie warsztatowym i na próbach, by w końcu ukazać się w nowej odsłonie — tradycyjnej lub wzbogaconej, aranżowanej.
  • Etnofonie Kurpiowskie — projekt powstały na kanwie pieśni kurpiowskich Karola Szymanowskiego oraz tradycyjnej muzyki Puszczy Zielonej. Jak piszą o nim jego autorzy: ...zaczerpniętej zarówno z żywej tradycji, jak i tej zachowanej w archiwalnych nagraniach fonograficznych. Jego unikatowość polega na bardzo spójnym połączeniu muzyki klasycznej i ludowej, tak aby stanowiły organiczną całość.
  • Kitka — kobiecy zespół wokalny z Oakland w Kalifornii, koncentrujący się na „tradycjach wokalnych kobiet z Europy Wschodniej”. Jak przeczytamy na ich stronie: Dziewięcioosobowy zespół Oakland przez cztery dekady rozwijał ogromny, zapierający dech w piersiach repertuar tradycyjnych pieśni z krajów bałkańskich, kaukaskich i słowiańskich, a także nowy materiał skomponowany dla zespołu, czerpiący z tradycyjnych praktyk wokalnych. [tłum. własne].
  • Wardruna — norweska grupa muzyczna poświęcająca się tworzeniu muzycznych interpretacji dawnych tradycji nordyckich. Jak sami zaznaczają: Używamy dawnych idei, narzędzi i metod dla stworzenia nowej jakości, zbudowanej w równym stopniu na tym, co oferuje teraźniejszość, jak i tym — co daje przeszłość. [tłum. własne].

Zapraszamy do słuchania!

Playlista dostępna jest na naszym koncie YouTube.