|

Jak produkować hiszpańskie sery? — wyjazd studyjny

Aby zapoznać się ze sposobami organizacji, produkcją oraz metodami funkcjonowania serowarstwa farmerskiego za granicą przy okazji wymieniania doświadczeń między polskimi i zagranicznymi producentami oraz osobami zainteresowanymi branżą serowarską, nasi partnerzy, w dniach 16-22 sierpnia zorganizowali wyjazd studyjny po najciekawszych, dostępnych miejscach produkcji serów regionalnych w Hiszpanii.

Kluczem programu wizyt było zapoznanie się z profilami działalności dziewięciu serowarni słynących z wytwarzania wysokiej jakości produktów typowych dla regionu, zlokalizowanych w Galicji i Asturii. W ramach tego, uczestnicy mieli także możliwość śledzenia poszczególnych etapów procesów wytwórczych wraz z degustacją i oceną produktów końcowych — jednych z najlepszych hiszpańskich serów, według harmonogramu:

17 sierpnia 2021:

  • Wizyta w Eco Agroturismo Arqueixal — ekologicznym gospodarstwie rolnym zlokalizowanym w Santiago de Alba, zajmującego się produkcją mleka sprzedawanego w szklanych butelkach zwrotnych, naturalnego jogurtu oraz serów Queixo Cremoso i Queixo de Nabiza. W konfrontacji z własnymi doświadczeniami, uczestnicy mieli okazję do obserwowania procesów powstawania owoców pracy gospodarstwa, na koniec uczestnicząc w ich degustacji.

18 sierpnia 2021:

  • Wizyta w Casa Grande de Xanceda — drugiej pod względem wielkości farmie ekologicznej w Hiszpanii. Tam uczestnicy zapoznali się z procesami produkcji ekologicznych serów z jadalną powłoką z oliwy, oleju słonecznikowego i kokosowego o nazwach: Queixo Ecoloxico de Carmina oraz Queixo do Peregrino.
  • Wizyta w Prestes — rodzinnej fabryce serów działającej od 1991 roku, pośród wielu serów produkującej także te prestiżowe, zdobywające nagrody międzynarodowe, czyli: Tetilla D.O.P.* oraz San Simon da Costa D.O.P.
  • Wizyta w San Gambino — niewielkiej rodzinnej serowarni wytwarzającej ser podwędzany w końcowym etapie produkcji przy wykorzystaniu wiórów brzozowych, o nazwie Simon da Costa.

San Simón – hiszpański ser wędzony z pasteryzowanego mleka krowiego. Jest charakterystyczny dla regionu Galicia. Posiada unikatowy, stożkowaty kształt.

[…]

Poleca się serwowanie z wiejskim chlebem i miodem lipowym. Pasuje do sałatki z kopru włoskiego, selera i pomarańczy, a także szalotki, cukinii i oliwek. Można łączyć z pieczonymi ziemniakami, daniami mięsnymi i czerwonym winem z regionu la Rioja.

Źródło: Wikipedia

 

19 sierpnia 2021 :

  • Wizyta w Eo Leche Taramundi — jednej z największych hiszpańskich firm rzemieślniczych w branży rolno-spożywczej, ukierunkowanej na powrót do tradycyjnych metod produkcji rzemieślniczych „serów Taramundi”, takich jak: ser z orzechami włoskimi i laskowymi, ser półtwardy z mleka koziego i krowiego, ser kozi, ser oreado ze świeżego mleka krowiego, ser pleśniowy z mleka krowiego czy naturalny twarożek „z przepisu babci”.
  • Wizyta w Rebollin Agrovaldes Cheese — jednej z gałęzi utworzonego w 2014 roku konsorcjum, które oprócz produkcji serów, zajmuje się też promocją i dystrybucją produktów pochodzących z Asturii na rynku krajowym, europejskim i amerykańskim. Wśród wielu serów tu powstających, uczestnicy wyjazdu szczególnie zainteresowani byli procesami produkcji charakterystycznych serów D.O.P Afuega`l Pitu oraz Rebollin Fusion de Sidra — sera z dodatkiem cydru.

20 sierpnia 2021:

  • Wizyta w Queseria La Corte — małej rodzinnej serowarni w Asturii, produkującej uważany za jeden z najstarszych w Hiszpanii i na świecie serów, wyrabiany do dzisiaj jedynie w trzech miejscach w kraju — D.O.P. Casin.
  • Wizyta w Queseria Demues — gospodarstwie zajmującym się produkcją twardego lub półtwardego sera D.O.P. Gamoneu del Valle, dojrzewającego w grotach Picos de Europa.

21 sierpnia 2021:

  • Wizyta w Queseria Main — rodzinnej serowarni posiadającej trzy jaskinie w parku narodowym Picos de Europa, w których przez cztery i dziesięć miesięcy, dojrzewają produkowane przez rodzinę sery pleśniowe D.O.P. Cabrales.

Wizyty w wyżej wymienionych serowarniach, uzupełniały wykłady dotyczące procesów technologicznych wytwarzania poszczególnych gatunków serów, prowadzone przez eksperta z zakresu przetwórstwa mleka i serowarstwa — Marka Szołtysika. Tematem tychże, były:

  • Właściwości, przydatność technologiczna oraz wykorzystanie w serowarstwie mleka pozyskanego od drobnych przeżuwaczy (mleko kozie i owcze).
  • Charakterystyka i technologia produkcji serów hiszpańskich tj. Cabrales, Majorero, Manchego, La Serena i San Simon.

Więcej informacji o projekcie w ramach którego odbył się wyżej opisany wyjazd, znajduje się na naszej stronie, pod kartą „projekty”.


*DOP – chroniona nazwa pochodzenia