|

Kolejne wydanie Poradnika antykryzysowego dla obszarów wiejskich

Udostępniamy kolejny Poradnik antykryzysowy dla obszarów wiejskich, który od początku pandemii wydaje Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie.

Rozpoczął się proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19. O szczegółach akcji #SZCZEPIMYSIĘ, jak również o kolejnych regulacjach i inicjatywach wpierających mieszkańców wsi w trudnym czasie pandemii przeczytacie w Poradniku antykryzysowym dla obszarów wiejskich.

REGULACJE

Tarcza finansowa 2.0 – nowe branże uprawnione do wsparcia

W dniu 5.01.2021 r. Uchwałą Rady Ministrów rozszerzona została lista kodów PKD kwalifikujących się do dofinasowania w ramach  tarczy 2.0. Tym samym do 45 wzrosła liczba branż uprawnionych do wsparcia w związku z objęciem restrykcjami w walce z pandemią. Instrumenty Tarczy Finansowa PFR 2.0 zostaną uruchomione 15 stycznia br.

Aktualizacja wytycznych związanych z branżą spożywczo-gastronomiczną

Etap odpowiedzialności, który rozpoczął się 28 listopada 2020, zostaje przedłużony do 31 stycznia 2021, natomiast od 28 grudnia 2020 obowiązują dodatkowe ograniczenia. Od wspólnej odpowiedzialności wszystkich zależy to, jak szybko poradzimy sobie z COVID-19.

Specjalne oznakowanie opakowań owoców i warzyw – informacja dla eksporterów

Wsparcie inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych adresowane jest do gospodarzy prowadzących chów lub hodowlę zwierząt w rozumieniu przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich.

REKOMENDACJE

Funkcjonowanie krótkich łańcuchów dostaw żywności w okresie zagrożenia epidemicznego

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu zakończyło realizację operacji „Produkcja i sprzedaż żywności z gospodarstwa w warunkach zagrożenia epidemiologicznego”. Efektem operacji realizowanej   w ramach planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2020-2021 jest między innymi broszura informacyjna dla producentów żywności.

Pomoc na rozwój usług rolniczych PROW 2014 – 2020 – wydłużony termin wniosków

Pierwotnie termin składania wniosków o przyznanie pomocy na "Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych" upływał 13 stycznia, o czym pisaliśmy TUTAJ. Dzięki zmianie zainteresowani będą mogli ubiegać się o takie wsparcie do 15 lutego 2021 r.

Wykłady otwarte Agro-Perma-Lab: NASIONA 2021

Od 12.01.2021, w każdy wtorek i środę o godzinie 18:00 Fundacja Agro-Perma-Lab zaprasza na wykłady otwarte dotyczące zachowywania nasion, tworzenia społecznościowych domów nasion, a także szerszego kontekstu (ekonomicznego, politycznego) wokół nasion. Łącznie odbędzie się 10 wykładów. Trenerzy i trenerki prowadzący wykłady pochodzą z Polski oraz kilku krajów Europy (Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania).

AKCJE

#SZCZEPIMYSIĘ

Rozpoczyna się akcja powszechnych szczepień przeciw COVID-19. Od 15 stycznia 2021 rusza rejestracja na szczepienia dla seniorów, którzy skończyli 80 lat, a od 22 stycznia br. zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia br. rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Dla osób 18-69 lat od 15 styczna br. dostępny jest system zgłoszeń do szczepień on-line, z automatycznym powiadomieniem o rozpoczęciu rejestracji dla właściwej grupy wiekowej.