|

Kryzys klimatyczny nadszedł. Nowy raport IPCC

Zdjęcie przedstawia wysuszony, popękany grunt.

Świat coraz częściej kieruje wzrok w stronę postępujących zmian klimatycznych i związanych z nimi, ekstremalnych zjawisk pogodowych. Z każdym rokiem cięższych, z każdym coraz bardziej zaskakujących, coraz silniej uderzających w bezpieczeństwo nas wszystkich.

Jaki scenariusz rysuje przed nami przyszłość i czy jest jeszcze czas na zmiany?
Czy kraje Europy, a w nich Polska, gotowe są na zmiany w obliczu zagrożeń związanych z coraz częstszymi powodziami, niedoborami wody, suszami i problemami z uprawami?
Ten temat, po raz kolejny zbadany został przez Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu (IPCC).

Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu (IPCC) opublikował przedwczoraj (28.02) najnowszy raport dotyczący skutków zmian klimatu, adaptacji do nich oraz zagrożeń z nimi związanych. Raport autorstwa najlepszych światowych naukowców zajmujących się klimatem, potwierdza, że zmiany klimatyczne nie znikną, a niektóre ich skutki, już teraz wiemy — są nie do zatrzymania. Na całym świecie kryzys klimatyczny zagraża życiu i źródłom utrzymania – zwłaszcza w odniesieniu do najsłabszych, najbardziej bezbronnych.

Wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw Europejskiego Zielonego Ładu, Franz Timmermans powiedział: Dzisiejszy raport IPCC potwierdza to, co już wiedzieliśmy: kryzys klimatyczny nadszedł. Jego wpływ na ludzi i przyrodę na całym świecie jest realny i będzie się nasilał w nadchodzących dziesięcioleciach. Musimy wziąć pod uwagę to ostrzeżenie i nasilić nasze działania, aby stać się mniej wrażliwymi na zmieniający się klimat, przy jednoczesnym, dalszym ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych.

Jednym z głównych punktów raportu jest to, że zmiany klimatyczne wywołane przez ludzkość, inaczej niż wcześniej sądzono — już teraz wpływają na przyrodę i ludzi intensywniej, częściej i na większym obszarze geograficznym.

Ten raport jest ostrzeżeniem przed katastrofą w konsekwencji bezczynności – powiedział Hoesung Lee, przewodniczący IPCC. Pokazuje, że zmiany klimatyczne są poważnym i narastającym zagrożeniem dla naszego dobrobytu i zdrowej planety. Nasze dzisiejsze działania kształtować będą to, w jaki sposób ludzie będą się adaptować, a natura odpowiadać, na rosnące zagrożenia klimatyczne.

Zwiększone fale upałów, częste susze i powodzie, już przekraczają progi tolerancji roślin i zwierząt, powodując masową śmiertelność gatunków takich jak drzewa i koralowce. Te ekstremalne warunki pogodowe występują jednocześnie, piętrząc skutki, które są coraz trudniejsze do opanowania. Nieustanna degradacja i niszczenie ekosystemów ogranicza nasze zdolności przystosowywania się do zmian klimatu. Już dzisiaj zagraża to naszemu bezpieczeństwu żywnościowemu i zasobom wodnym, uderzając też w produktywność rolnictwa, a także nasze zdrowie — fizyczne i psychiczne.

Na dodatek, jak stwierdza raport — ryzyko niebezpiecznych zmian będzie nieubłaganie rosło na przestrzeni najbliższych dwóch dekad. Jednakże, możemy zmniejszyć część zagrożeń  przez podejmowanie działań pozwalających dostosować się do potencjalnych ich skutków.

Jak potwierdza zeszłoroczny raport IPCC, w dłuższej perspektywie, zmniejszając emisje gazów cieplarnianych i ograniczając globalne ocieplenie przy jednoczesnym dostosowywaniu się do zmieniającego się klimatu — zmiany można ograniczyć. Wnioski przedstawione w raporcie potwierdzają potrzebę zwiększenia odporności Europy i przygotowanie się na skutki kryzysu, które są już nieuniknione. Na terenie Unii, służyć temu będzie Strategia Unii Europejskiej w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu.

Pełen raport w wersji angielskiej, dostępny jest na stronie Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC).


Źródła:

Urgent need to adapt to massive impacts of climate change highlighted in latest IPCC report  [tłum. własne]

IPCC Sixth Assessment Report  [tłum. własne]