Współcześnie coraz więcej tradycji i związanych z nimi obyczajów zanika. Czasami okazuje się, że lepiej zna się zwyczaje z odległych krajów, które są atrakcyjne przez swoją egzotyczność, a zapomina się o tym, co jest blisko, w rodzimej wsi. Dlatego, aby nie zatracić własnego dziedzictwa, warto zainteresować się głębiej tematyką polskiej kultury ludowej.
Doskonałym sposobem na to, jest lektura kwartalnika popularnonaukowego Kultura Wsi. Ludzie. Wydarzenia. Przemiany aktualnie wydawanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Jest to przystępne i bogato ilustrowane czasopismo poświęcone etnografii polskiej wsi. Oprócz obszernych artykułów o dawnych obyczajach podejmowana jest tam również tematyka przemian na wsi – życia jej mieszkańców w każdym jego aspekcie, zarówno w latach minionych, jak i współczesnych. Dużo miejsca poświęca się na przedstawienie sylwetek działaczy wiejskich oraz twórców ludowych. Oprócz tego w kwartalniku można w znaleźć informacje o wydarzeniach kulturalnych.
Pierwszy, tegoroczny numer „Kultury wsi” poświęcony jest głównie polskim tradycjom kulinarnym. Opublikowane w nim artykuły dostarczają nie tylko wiedzy historycznej, ale również licznych inspiracji – zarówno jeśli chodzi o przepisy na dania, jak i propozycje turystyczne odwiedzenia konkretnego regionu.
Zapraszamy do czytania!
Czasopismo wysyłane jest do gminnych ośrodków kultury i bibliotek w całej Polsce.
Można też zaprenumerować je na stronie:
NIKiDW
Źródła:
Kultura wsi