Zapraszamy do odwiedzenia wystawy audiowizualnej online: „Muzeum Supermarketu” — projektu wyrosłego na gruncie wspólnych prac sieci artystów, wolontariuszy, liderów agroekologii i permakultury, którego doświadczać można na dwa sposoby, przez podążanie dwiema „ścieżkami”:
- Pierwsza przewrotnie eksploruje i interpretuje artystycznie „kulturę supermarketów”: jej oparty na wygodzie, monokulturze i zysku sposób działania, wymazujący i lekceważący często wartości solidarności społecznej, ekonomicznej i ekologicznej.
Jedzenie to jedna z podstawowych potrzeb każdej istoty ludzkiej. Nadchodzący kryzys żywnościowy nie jest fikcją. Dominujący obecnie model rolnictwa przemysłowego tworzy niebezpiecznie wątłe społeczeństwa i ekosystemy. Skupia się on bowiem na eliminacji rolników, globalizacji obszarów wiejskich i ich przekształceniu w globalne fabryki żywności. Jednak skumulowane negatywne skutki jego oddziaływania, prowadzące do wyczerpywania zasobów naturalnych, w niepokojący sposób pozostają niezauważone przez znaczną część społeczeństwa.
- Druga ścieżka: „Ogród w twoich rękach” — przeciwstawia się tej kulturze, prezentując skuteczne alternatywy oraz cenne możliwości uprawy żywności oparte na agroekologii, suwerenności żywnościowej i permakulturze.
Potrzebujemy rozwiązań, które umożliwią produkowanie i cieszenie się zdrowszym jedzeniem, życiem w zgodzie z naturą i jej rytmem oraz uzdrowienie planety, żeby i ona mogła nas uzdrawiać. Pandemia COVID-19, masowe migracje oraz kryzys klimatyczny jak nigdy dotąd pokazują, że musimy szukać nowych rozwiązań, a także oddać głos tym, które już istnieją. Na całym świecie nowe inicjatywy działające na skraju mainstreamu albo w niszowych obszarach torują drogę dla dostrojenia nowego, bardziej wrażliwego i świadomego ekologicznie społecznego DNA do biosfery naszej planety.
Projekt współfinansowany jest przez Europejską Fundację Kultury. W tworzeniu go wzięło udział pięć organizacji: Asociación La Bolina z Hiszpanii, Permakultura na Ukrainie, Lebende Samen — Living Seeds z Niemiec, Asociace místních potravinových iniciativ z Czech oraz organizacja koordynująca — Fundacja Agro-Perma-Lab z Polski. Ważnym partnerem projektu było także Biennale Warszawa, którego część tegorocznego programu również poświęcona była zagadnieniu suwerenności żywnościowej i przyszłości naszego jedzenia.
Jadalne Miasto Warszawa i Muzeum Supermarketu powstały na przecięciu współpracy dwóch podmiotów: Biennale Warszawa i Fundacji Agro-Perma-Lab. Proponujemy dwie różne refleksje dotyczące tego, jak możemy się na powrót uniezależnić od wielkiego przemysłu spożywczego oraz rozwijać i wspierać miejskie rolnictwo i ogrodnictwo, lokalne inicjatywy żywnościowe oraz działające rolniczki i rolników, którzy doceniają założenia regeneracji i ekologii. Małe wizje mają znaczenie. Splatanie ze sobą naszych kreatywnych wyobraźni ma potencjał, żeby przekierować „wzrost” na drogę niematerialną, niedestrukcyjną i nie nastawioną na zysk. Wykorzystajmy go.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź:
- Przegląd projektu
- Szczegółowy opis całego projektu i jego kontekstu
- Informacja o kolektywie artystów tworzących Muzeum Supermarketu
- Informacja o kolektywie edukatorów tworzących drugą ścieżkę muzeum („Ogród w Twoich rękach”)
Aby odwiedzić wystawę, należy dołączyć do wydarzenia na facebooku — gdy wystawa zostanie otwarta (22 lipca), zapisani uzyskają dostęp do transmisji na żywo.
Źródło: link