|

Rolnictwo przyszłości

Pod tym hasłem, już za trzy dni odbędzie się największa impreza polowa w Polsce, w tym roku organizowana przez Mazowiecki ośrodek Doradztwa Rolniczego — Krajowe Dni Pola, Poświętne 2022. W oficjalnym rozpoczęciu wydarzenia, udział wezmą Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk wraz z sekretarz stanu Anną Gembicką.

Od 11 do 13 czerwca tego roku, Płońsk będzie gościł tysiące osób z całej Polski – rolników, producentów rolnych, przedstawicieli firm działających na rzecz sektora rolnego, doradców i przedstawicieli instytutów badawczych oraz uczniów szkół rolniczych z całego kraju. Co zobaczą, czego doświadczą i dlaczego warto tam być?
 

Pole Doświadczalne

Na istniejącym tu od prawie 100 lat polu doświadczalnym, prezentowane będą wyniki doświadczeń polowych, innowacyjne techniki, technologie uprawy oraz odmiany roślin. Zwiedzający będą mogli zobaczyć kolekcję odmian 30 gatunków roślin uprawnych na około tysiącu poletek mieszczących się na 26 hektarach pola doświadczalnego. Tutaj też, rolnicy spotkają się ze specjalistami i wezmą udział w wystawach ciągników, maszyn, urządzeń i środków do produkcji rolniczej.
 

Namioty tematyczne

Podczas wydarzenia, będzie można korzystać z wyjątkowej okazji odwiedzenia namiotów tematycznych. Przykładowo, w namiocie Nauka polska a innowacje w rolnictwie znajdzie się miejsce na prezentacje roślin i ziarna, degustacje chleba z pszenicy okrągłoziarnowej i perskiej, produktów mięsnych, mlecznych, owocowo-warzywnych, fermentowanej żywności, oraz prezentacje eksponatów chorób i szkodników roślin rolniczych.

Przygotowano też wystawy: zdjęć wykonanych skanerem skaningowym, polskiego jedwabnictwa czy roślin wyhodowanych in-vitro. W namiocie Rolnictwo ekologiczne i ochrona środowiska zaprezentują się gospodarstwa jagodowo-warzywne, zajmujące się przetwórstwem czarnego bzu, chowu kóz, sadownictwem czy zielarstwem.

W ramach wydarzenia promowane też będzie dziedzictwo kulturowe i kulinarne wsi oraz rolnictwo ekologiczne na Mazowszu. W namiotach Koła Gospodyń Wiejskich oraz Tradycja i Rękodzieło odbędą się degustacje potraw i pokazy: wycinanek, haftu, decoupage, malowania witraży, strojów ludowych oraz warsztaty: kowalskie, włókiennicze, garncarskie, rzeźbiarskie i wiele innych.
 

Inne aktywności

Uczniowie i studenci kierunków rolniczych dodatkowo skorzystają z lekcji praktycznych w terenie i zapoznają się z aplikacją e-DWIN.

Wielbiciele koni obejrzą z przyjemnością, mające już swoją długoletnią tradycję, Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi.
 

Konferencje

III Krajowe Dni Pola to także trzy tematyczne konferencje towarzyszące, które odbędą się w dniach poprzedzających imprezę, poświęcone nowej Wspólnej Polityce Rolnej, transferowi wiedzy do praktyki rolniczej oraz Grupom Operacyjnym na rzecz innowacji (EPI). Udział w konferencjach możliwy jest stacjonarnie lub online.
 

Sposoby uczestnictwa

Zachęcamy do uczestnictwa w III Krajowych Dniach Pola od 11 do 13 czerwca 2022 roku. Odbędą się one na terenie MODR Oddział Poświętne w Płońsku, ul. Sienkiewicza 11. Szczegóły znajdują się na stronie wydarzenia.

Internauci będą mogli obserwować wydarzenie na bieżąco w wirtualnej przestrzeni, dzięki studiu online – korzystając z kanału Youtube lub portalu Facebook MODR Warszawa. Relacje z wydarzenia będzie można także obejrzeć w telewizyjnym „Tygodniu” i na antenie TVP3.