|

Bezpłatny webinar na temat ograniczenia spływu zanieczyszczeń z terenów rolniczych — poznaj naturalne rozwiązania!

Zobacz jakie korzyści mogą przynieść naturalne rozwiązania na terenach rolniczych. Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze dotyczącym ograniczenia spływu zanieczyszczeń, poprzez wykorzystanie rozwiązań opartych o naturalne metody, takie jak bagienne strefy buforowe.

Uczestnicy będą mieli unikalną okazję posłuchać osób i organizacji, które stosują je w swojej praktyce:

  • rolnika konwencjonalnego,
  • rolniczki ekologicznej,
  • organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną środowiska.

Strefy buforowe to specjalne obszary wokół źródeł wodnych, które służą do retencji wody i zatrzymywania biogenów. Dzięki temu, nie dochodzi do spływu szkodliwych substancji do rzek czy jezior, a woda jest oczyszczana przez naturalne procesy zachodzące w strefie buforowej. Strefy te są tworzone z różnych gatunków roślin, które posiadają właściwości retencyjne i filtracyjne.
Warto zaznaczyć, że strefy buforowe nie tylko ochronią środowisko, ale również przyniosą korzyści rolnikom. Dzięki nim, gleba jest lepiej nawilżona, co przyspiesza jej regenerację i poprawia jej jakość. Dodatkowo, strefy te stanowią cenne siedlisko dla różnego rodzaju zwierząt i roślin, a także pozwalają zachować naturalną równowagę w ekosystemie.

Spotkanie odbędzie się na platformie zoom, 28.02.2023 (wtorek) w godzinach 10:30-12:30.

Aby wziąć udział w webinarze, należy wypełnić formularz.

Webinar organizowany jest w ramach projektu Bagienne strefy buforowe.

Gośćmi spotkania będą praktycy, którzy w swoich gospodarstwach posiadają strefy buforowe, a także wprowadzają inne przyjazne środowisku praktyki rolnicze. Oboje prelegenci zostali uhonorowani nagrodą Rolnika roku Morza Bałtyckiego przyznawaną przez WWF rolnikom za wzorowe wykorzystanie zrównoważonych praktyk rolniczych w celu ograniczenia spływu składników odżywczych do zlewni Morza Bałtyckiego.
 

Plan:

  • Oparte o naturalne metody rozwiązania sprzyjające retencji i zapobiegające spływowi biogenów — praktyka w gospodarstwie rolnym, Patryk Kokociński;
  • Obligatoryjne działania w gospodarstwie ekologicznym sprzyjające retencji i zapobiegające spływowi biogenów z punktu widzenia praktyka, Marta Żerańska;
  • Zatrzymywanie wody na torfowiskach – praktyki OTOP w ochronie ptaków krajobrazu rolniczego, Bogumiła Błaszkowska i Krzysztof Stasiak.

Wideo z pierwszego webinaru dotyczącego roli stref buforowych w ograniczaniu zanieczyszczeń jest dostępne tutaj.

Wideo z drugiego webinaru, dotyczącego technicznych rozwiązań, programu azotanowego oraz wspólnej polityki rolnej: tutaj.