|

Wybitni twórcy ludowi nagrodzeni – rozdano Nagrody im. Oskara Kolberga 2023

W tegorocznej, 48. edycji prestiżowego konkursu im. Oskara Kolberga organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaszczytne wyróżnienia trafiły do wybitnych twórców ludowych, którzy niezmiennie pielęgnują i przekazują bogactwo i dziedzictwo naszej kultury.

Oskar Kolberg był dziewiętnastowiecznym etnografem, folklorystą i kompozytorem, a przede wszystkim jednym z najwybitniejszych badaczy polskiej kultury ludowej. Jego dzieła są wręcz monumentalne pod względem zgromadzonej wiedzy i wzbudzają podziw swoją skrupulatnością. Nic więc dziwnego, że został patronem najstarszego i najważniejszego wyróżnienia w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce, przyznawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nieprzerwanie od 1974 r. nagroda trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych, którzy wzorem patrona nagrody gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze tradycyjnej.

Wyróżnienie przyznawane jest w siedmiu kategoriach:

  1. Twórcom z dziedziny: sztuki i rękodzieła ludowego, muzyki, tańca, śpiewu oraz budowy instrumentów ludowych;
  2. Mistrzom tradycji;
  3. Pisarzom i poetom ludowym,
  4. Kapelom ludowym,
  5. Zespołom folklorystycznym,
  6. Badaczom, naukowcom, regionalistom, działaczom społeczno-kulturalnym, popularyzatorom;
  7. Nagroda honorowa dla instytucji i organizacji działających na rzecz kultury ludowej.

Niedawno poznaliśmy najnowszych laureatów konkursu. Na stronie organizatora znajduje się pełna lista tegorocznych zwycięzców. Można też znaleźć tam opisy działalności wszystkich zdobywców nagrody od jej początków, co stanowi bardzo ciekawą i cenną bazę wiedzy.

Zachęcamy do zapoznania się z ich twórczością!


Źródło: Nagroda Kolberga