|

Wykorzystanie sztucznej inteligencji, przyszłością rolnictwa? — Rozstrzygnięcie konkursu „Inteligentne Rolnictwo”

Grafika przedstawia żarówkę z obrazem mózgu w środku.

Nowoczesne technologie, takie jak zaawansowana analiza danych, szczegółowe prognozowanie pogody, autonomiczne pojazdy i techniki rozpoznawania obrazu, zrewolucjonizują sektor rolny. W obliczu tej rozgrywającej się na naszych oczach rewolucji, ministerstwo rolnictwa od 2021 roku współpracuje z Intelem przy wdrażaniu programu AI for Future Workforce we wszystkich szkołach rolniczych w Polsce. Rozstrzygnięcie konkursu „Inteligentne Rolnictwo”, wieńczy pierwszy etap prowadzonych szkoleń.

Wykorzystanie w pełni czwartej rewolucji przemysłowej w rolnictwie, jest warunkiem do trwałego zaspokojenia rosnącego światowego popytu na żywność i sukcesu gospodarczego krajów, których gospodarki opierają się na produkcji rolnej. Dlatego też, aby zapewnić przyszłym rolnikom umiejętności cyfrowe niezbędne do wykorzystywania najnowocześniejszych technologii, zdecydowaliśmy się na współpracę z Intelem — mówił Michał Wiśniewski, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
 

Wręczenie nagród

Autorzy pięciu zwycięskich projektów w konkursie „Inteligentne Rolnictwo” otrzymali nagrody z rąk szefa resortu rolnictwa.

Technologie cyfrowe w szkołach rolniczych stają się coraz bardziej popularne, a wiedza w tym zakresie coraz większa. Rolnik to bardzo ważny zawód. Żeby być dobrym rolnikiem, trzeba mieć nie tylko szeroką wiedzę dotyczącą rolnictwa, ale również z innych dziedzin, np. sztucznej inteligencji. Sztuczna inteligencja w rolnictwie pomoże wydajniej uprawiać ziemię, zoptymalizować wykorzystanie zasobów i podnieść jakość spożywanych produktów rolnych. Jeśli odpowiednio zastosujemy sztuczną inteligencję, mamy szansę wzmocnić pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej, a także rozwinąć gospodarkę i rynek pracy, tworząc tym samym korzyści dla społeczeństwa. Cieszy mnie, że program szkoleniowy Intel jest i będzie realizowany w resortowych szkołach rolniczych, gdzie znajdują się uczniowie myślący nieszablonowo, którzy widzą potrzeby zmian i już dziś szukają sposobów ich wprowadzania. Niebawem w jednej ze szkół prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostanie uruchomiona szkolna pracownia przeznaczona do wdrażania sztucznej inteligencji w zastosowaniach rolniczych – powiedział podczas gali wicepremier Henryk Kowalczyk.
 

Szkolenia

Gala wręczenia nagród w konkursie Inteligentne Rolnictwo to zwieńczenie pierwszego etapu szkoleń z zakresu stosowania sztucznej inteligencji opartych na programie Intel® AI for Future Workforce. Szkolenia te są od 2021 r. przeprowadzane we wszystkich szkołach rolniczych w Polsce.

Ze względu na duże zainteresowania szkoleniami w kwietniu 2022 r. przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz firmy Intel podpisali porozumienie, na mocy którego Intel będzie kontynuować organizację najwyższej jakości programów szkoleniowych ze stosowania sztucznej inteligencji w rolnictwie.

Polska jest pionierem sektorowego podejścia do edukacji i szkoleń prowadzonych w oparciu o program Intel® AI for Future Workforce. Szkolenia przeprowadzone w Polsce, po dostosowaniu do specyfiki zagadnień rolniczych, staną się podstawą dla podobnych programów wdrażanych na całym świecie.

 


Źródła: