ABC tworzenia, pisania i realizacji projektów

Partner KSOW: Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Counterpart Fund,  Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.

Czas trwania projektu: 01.07.2022–31.10.2023

Budżet projektu: 368 530,40 zł (w tym wkład własny 25 966,31 zł)

Odbiorcy projektu: kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji pozarządowych z terenów wiejskich z 8 województw: podlaskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego.

Opis projektu oraz jego cele:

Celem projektu było wzmacnianie potencjału kobiet w rozwoju lokalnej społeczności poprzez przekazanie wiedzy i nabycie umiejętności z zakresu myślenia projektowego, pisania wniosków i pozyskiwania funduszy oraz identyfikacji potencjału lokalnej społeczności i tworzenia strategii promocji produktu lokalnego.

W ramach projektu zrealizowano 8 trzydniowych szkoleń (po jednym w każdym z województw) dla 205 kobiet z terenów wiejskich. Tematyka szkoleń dotyczyła między innymi myślenia projektowego (od pomysłu do projektu). Uczestnicy uczyli się opracowywania wniosków o dofinansowanie oraz poznali możliwości dofinansowania dla działalności organizacji pozarządowych z terenów wiejskich. Wykładowcy przekazali także wiedzę w zakresie identyfikacji potencjału lokalnych społeczności w kierunku tworzenia strategii promocji produktu lokalnego. Szkolenie miało formę wykładową i warsztatową. Część teoretyczna była uzupełniana ćwiczeniami.

Realizacja projektu przyczyniła się do wzmocnienia potencjału mieszkańców terenów wiejskich, w tym kobiet zrzeszonych w KGW i innych organizacjach pozarządowych w rozwoju lokalnej społeczności wiejskiej i podniesienia wiedzy z zakresu umiejętności myślenia projektowego, pisania wniosków i pozyskiwania funduszy oraz identyfikacji potencjału lokalnej społeczności w kierunku tworzenia strategii promocji produktu lokalnego.


Priorytet 6 PROW: Wspieranie włączenia społecznego, ograniczania ubóstwa i rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich.

Cele KSOW

Cel 5: Aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, w tym kreowania miejsc pracy na terenach wiejskich.

Działanie 11 KSOW: Aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw służących włączeniu społecznemu, w szczególności osób starszych, młodzieży, niepełnosprawnych, mniejszości narodowych i innych osób wykluczonych społecznie.


Projekt realizowany w ramach priorytetu 6: Promowanie włączenia społecznego, zmniejszania ubóstwa oraz rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich