|

Co czeka producentów rzepaku?

W studiu Południowej Oficyny Wydawniczej odbyło się seminarium online o nazwie „Zielony Ład w Rolnictwie — co czeka producentów rzepaku?”, którego zadaniem było przekazanie producentom najnowszych informacji na temat założeń polityki „Od pola do stołu” — filaru strategii wzrostu „Europejski Zielony Ład”.

W wystąpieniu otwierającym seminarium, Juliusz Młodecki, prezes Krajowego zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, mówił o stanie upraw dzisiaj i ich perspektywie na przyszłe lata, zarówno na rynku krajowym jak i europejskim:

Szacujemy, że w tym roku w Polsce zbierzemy minimum 3 mln t. Plantacje wyglądają bowiem nieźle. Dlatego bardzo ważna jest dla nas stabilność tej branży biopaliw

(…)

Po raz pierwszy w historii zdarzyło się tak, że ten milion (ton rzepaku zebranego w tym roku – dop. autor), który był tak nieosiągalnym celem, stanie się faktem. Polska jest ewenementem w Europie z produkcją rzepaku - z tym, że ona wzrosła. Według najnowszych danych, wszystko na to wskazuje, że w roku 2021 będziemy liderem, jeśli chodzi o powierzchnię zasiewów. Do tej pory bowiem dominowały Francja i Niemcy, które miały ponad 1,5 mln hektarów rzepaku.

Kolejne osoby zabierające głos, omawiały tematy:

  • Czym chronić rzepak po wycofaniu przez Komisję Europejską części substancji? Profesor dr hab. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu, mówił o metodach ochrony roślin, szczególnie skupiając się na alternatywach dla środków ochronnych rzepaku po wycofaniu przez Komisję Europejską części do niedawna dozwolonych substancji.
  • Jakich odmian rzepaku potrzebują rolnicy? Jacek Broniarz z Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych omawiał zmiany zachodzące w świecie genetyki, mogące wpłynąć pozytywnie na obraz naszych pól, zapewniając producentom odporne – dostosowane do nowych wytycznych – odmiany rzepaku.
  • Jak wyrównać ubytek plonów spowodowany ograniczeniem pestycydów? Krzysztof Jankowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, poruszył temat nawożenia roślin, wskazując i omawiając przy okazji część często popełnianych przez rolników błędów.

Po więcej informacji o projekcie w ramach którego przeprowadzone zostało seminarium, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony.

Dla pragnących większej ilości informacji oraz szczegółowych opisów przygotowano prezentacje z seminarium, dostępne w plikach poniżej artykułu.