|

Co warto wiedzieć o chowie gęsi? — kolejne szkolenia za nami

W ostatnich tygodniach zorganizowano kolejne spotkania w ramach projektu „Przyzagrodowy chów gęsi sposobem na rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich”.

Co przyniósł tydzień pierwszy?

Miejscowości Stary Folwark i Nowy Dwór, były świadkami kilku wykładów, podczas których uczestnicy mogli zapoznać się z wieloma zagadnieniami dotyczącymi chowu gęsi systemem przyzagrodowym.  Jak zajmować się pisklętami? Czym karmić gęsi? Gdzie i kiedy sprzedawać swe produkty oparte na gęsinie? Na te i wiele innych pytań oscylujących wokół tematu, odpowiedzi udzielili w wykładach: Beata Chełminiak, Halina Bielińska i Andrzej Klonecki.

Dodatkowym atutem spotkania były warsztaty kulinarne prowadzone przez Renatę Sobczak i Halinę Polańczyk. Pieczona w całości gęś, farsz indyczy lub gęś po kołudzku z jabłkami i majerankiem —  to jedne z wielu potraw, które zostały zaprezentowane podczas wydarzenia. Uczestnicy, oprócz przepisów i sposobów na przyrządzanie gęsi, otrzymali także możliwość skosztowania przygotowanych wcześniej dań.

Szkolenia odbyły się w dniach 9-10 czerwca 2021 roku.

Jak wyglądał tydzień drugi?

Zdecydowanie pracowicie! Fundacji udało się przeprowadzić aż cztery szkolenia, a wraz z nimi, przekazać uczestnikom kolejną porcję wiedzy i umiejętności.

 „Polski puch jest wyjątkowy. Można go prać i nie traci swoich właściwości. Jest śnieżno-biały, lżejszy niż inne i zapewnia lepszą izolację termiczną; jest skubany ręcznie, co także wpływa na jego nadzwyczajne właściwości. W Japonii kołdra z polskiego puchu może kosztować nawet 20 tys. złotych.” – mówił podczas szkoleń pan Andrzej Klonecki.

Oprócz informacji dotyczących żywienia gęsi, pozyskiwania puchu i pierza, czy warunków chowu piskląt, poruszono także temat rolniczego handlu detalicznego, jako szansy dla rolników chcących wprowadzać na rynek swoje produkty w najkorzystniejszy dla nich, najbardziej konkurencyjny sposób. Przepisy wprowadzone od 2017 roku, pozwalają dzisiaj znacznie skrócić łańcuch dostaw, dając producentom rolnym narzędzie, które — gdy dobrze i świadomie wykorzystane, przekłada się na sukces gospodarstwa, dodatkowo budując relacje pomiędzy producentem a konsumentem.

Szkolenia odbyły się w trzech miejscach: Swarożynie i Skowarczu, położonych w województwie pomorskim i Gołotczyźnie — wsi w województwie mazowieckim.

Wydarzenie odbyło się w dniach 14-17 czerwca 2021 roku.


Więcej informacji o tym projekcie znajdziesz na naszej stronie.