|

Gospodynią być!

Czym jest rumpuć? Gdzie sprzedawać sery Honoraty? Kiedy powstał pierwszy fafernuch?

Pytania te, choć brzmieć mogą egzotycznie, dotyczą jednak wyrobów silnie związanych z naszym dziedzictwem kulinarnym oraz kulturą kulinarną, która — tak opowieścią, jak i produktem, zdobywa coraz większą popularność, coraz szersze kręgi zataczając przy i na — stołach świata.

O tym właśnie, między innymi — były warsztaty online dla kół gospodyń wiejskich, odbywające się w ostatnim tygodniu maja. Ich uczestnicy nauczyli się tego jak wyszukiwać lokalne, regionalne i tradycyjne produkty, jak je identyfikować, jak trafić z nimi bezpośrednio do odbiorcy a także, najważniejsze — jaką wartość stanowić mogą na rynku krajowym oraz międzynarodowym, jeśli tylko ich twórca trzymał się będzie określonych na szkoleniach reguł. Poza tym, uczestnikom dano także możliwość aktywnego udziału w wydarzeniu, co zaowocowało wymianą doświadczeń między nimi i stworzyło przestrzeń do zaprezentowania swojej własnej działalności, otwierając tym samym pole do kolejnych rozmów — wspólnego szukania rozwiązań, okazji oraz wyzwań, czekających na koła gospodyń wiejskich.

Co dalej?

Trwająca pandemia unaoczniła nam, że koła gospodyń wiejskich są w stanie szybko i skutecznie adaptować się do nowych warunków funkcjonowania. Przedstawicielki oraz przedstawiciele kół, pomimo trudnej sytuacji, coraz częściej reprezentują swoje lokalne społeczności na wydarzeniach lub w konkursach na terenie całego kraju. Pomimo tego, że ich działalność opiera się głównie na realizowaniu wielu pozornie drobnych inicjatyw na rzecz najbliższej miejscowości, to skala tego działania przekłada się na coś zdecydowanie ważniejszego — wzmocnienie integracji międzypokoleniowej i tworzenie aktywnej i zdrowej, tkanki społecznej na gruncie lokalnym.

Gdzie znaleźć więcej informacji?

Jeśli ciekawi Cię temat kół gospodyń wiejskich oraz pragniesz dowiedzieć się więcej o projekcie w ramach którego odbyły się wspomniane szkolenia, jego pełen opis znajdziesz na naszej stronie - kliknij tutaj. Ponadto, zapraszamy do zapoznania się z materiałami szkoleniowymi dotyczącymi wydarzenia — znajdziecie je w plikach zamieszczonych pod tym artykułem.