|

Kobiety dla świata, świat dla kobiet

Zdjęcie przedstawia kobietę siedzącą w szklarni, pośród sadzonek pomidorów.

Dzień dzisiejszy stanowi dodatkową okazję do docenienia kobiet, które przez swą pracę, poświęcenie i zaangażowanie, nieraz w trudach, nieraz pośród narastających przeszkód, podtrzymują i zmieniają nasz świat. W obliczu globalnych problemów, w świetle czekających i narastających wyzwań, warte rozpowszechniania jest m.in. stanowisko ONZ, przetłumaczone i streszczone poniżej.

Jak przeczytamy na stronie Organizacji Narodów Zjednoczonych, motywem przewodnim tegorocznego, Międzynarodowego Dnia Kobiet, jest Równość płci dzisiaj, dla zrównoważonego jutra.

Temat ten służy uznaniu, dostrzeżeniu i wyróżnieniu kobiet z całego świata, przewodzącym działaniom związanym z przystosowywaniem się do zmian klimatycznych oraz z łagodzeniem ich skutków — kierując nas w stronę lepszej, zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju przyszłości.

Osiąganie postępów w zakresie równości płci, w odniesieniu do kryzysu klimatycznego i wobec ograniczania ryzyka katastrof, stanowi jedno z największych wyzwań XXI wieku. To i kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem, miały i mieć będą, poważny i trwały wpływ na stan naszego środowiska, rozwoju gospodarczego i społecznego. Skutki tego, najsilniej odczują ci najbardziej bezbronni, najbardziej zmarginalizowani – wśród nich, właśnie kobiety świata; te stanowiące większość wśród osób żyjących w ubóstwie, te najsilniej zależne od zasobów naturalnych zagrożonych wyczerpaniem.

Systemy żywnościowe naszego świata zależą od codziennej pracy kobiet żyjących i pracujących na obszarach wiejskich. Od uprawy roślin i przetwarzania zbiorów, po przygotowywanie żywności i jej dystrybucję, kobiety zapewniają wyżywienie zarówno swoim rodzinom, jak i całym społecznościom. Paradoksalnie jednak, te same kobiety często mają ograniczony dostęp do żywności, stykając się z większym ryzykiem głodu, niedożywienia i braku bezpieczeństwa żywnościowego niż mężczyźni. Przyczyn tego szukać można między innymi w nierównych płacach i dyskryminujących normach płci, skutkujących tym, że w wielu miejscach na świecie kobiety żyjące w domowych gospodarstwach jedzą najmniej i jako ostatnie, przy jednoczesnej nieproporcjonalnej odpowiedzialności za nieodpłatną opiekę nad „ogniskiem domowym”.artykuł  Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich.

Ponieważ kobiety posiadają unikalną wiedzę i doświadczenie (zwłaszcza na poziomie lokalnym), włączanie ich w procesy decyzyjne ma kluczowe znaczenie dla skuteczności działań wobec zachodzących zmian. Badanie z 2019 roku dowiodło, że zwiększenie udziału kobiet w parlamentach narodowych prowadzi do wprowadzania bardziej rygorystycznych programów dotyczących zmian klimatycznych, czego skutkiem są zmniejszające się, szkodliwe emisje zanieczyszczeń. Na poziomie lokalnym natomiast, większy udział kobiet w zarządzaniu zasobami naturalnymi idzie w parze z ich usprawnionym administrowaniem oraz lepszą ochroną.

Ułatwienie kobietom dostępu do zasobów produkcyjnych, pozwala zwiększyć produkcję rolną, poprawić bezpieczeństwo żywnościowe i zmniejszyć emisje dwutlenku węgla. Przy założeniu, że wszystkie kobiety prowadzące drobne gospodarstwa rolne miałyby równy dostęp do zasobów produkcyjnych, ich plony wzrosłyby o 20 do 30 procent, czego skutkiem mogłoby być ograniczenie liczby osób cierpiących głód o 100 do 150 milionów. Dodatkowo, zwiększenie tym sposobem plonów z gospodarstw, może zmniejszyć presję na wylesianie gruntów, gwarantując dodatkową redukcję szkodliwych emisji.

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest okazją do uczczenia postępów w osiąganiu równości płci i wzmocnienia pozycji kobiet, ale także do krytycznej refleksji nad tymi osiągnięciami i dążenia do większego zaangażowania w kierunku równości płci na całym świecie. Jest to dzień uznania niezwykłych dokonań kobiet oraz wspólnych działań, jako zjednoczona siła promująca równość płci na całym świecie. stanowisko UNESCO.

To wszystko pokazuje, jak niezwykle ważne jest, aby kobiety, dziewczęta i społeczności marginalizowane, były stale zaangażowane w projektowanie i wdrażanie działań przeciwdziałających kryzysowi klimatycznemu. Bez równouprawnienia dzisiaj, przyszłość opierająca się na zasadach zrównoważonego rozwoju i równości, pozostawać będzie poza naszym zasięgiem.


Źródła[tłum. własne]: